پاسخ به پرسش‌های متداول درباره داروی فیناستراید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره داروی فیناستراید

 فیناستراید را چگونه باید تهیه کنم؟

فیناستراید فقط با تجویز پزشک و پس از تشخیص الگوی طاسی مردانه، قابل دسترسی است. این محصول در قالب قرص‌های 1 میلی گرمی برای درمان ریزش مو و قرص‌های 5 میلی گرمی برای درمان بزرگ شدن پروستات موجود است. برخی از بیماران قرص‌های پنج میلی گرمی فیناستراید یا Proscar را خریداری می‌کنند و برای مقرون به صرفه شدن آن، روزانه یک چهارم مصرف می‌کنند. نسخه را می‌توانید با مراجعه به متخصص ریزش مو، متخصص پوست یا پزشک عمومی دریافت کنید.

آیا فیناستراید را می‌توان به صورت یک محصول موضعی روی پوست سر استفاده کرد؟

فیناستراید خوراکی موثرترین داروی مورد تایید FDA برای درمان ریزش مو است. مسدود کننده‌های DHT از جمله فیناستراید به مدت طولانی به صورت موضعی آزمایش شده‌اند. با این حال، شواهد علمی اندکی برای اثبات تاثیرگذاری آن در صورت مصرف موضعی وجود دارد.

آیا مصرف فیناسترائد محدودیت سنی دارد؟

محدودیت سنی برای استفاده از فیناستراید در مردان بالغ وجود ندارد البته در صورتی‌ که کبد بیمار عملکرد طبیعی داشته باشد. فیناستراید توسط کبد و از مسیر سیتوکروم P450 متابولیزه می‌شود. اگر سن‌تان بالا است و داروهای مختلفی مصرف می‌کنید، حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که فیناسترائید با داروهای دیگر شما سازگار است و عارضه‌ی جانبی خاصی برای‌ شما پیش نخواهد آمد.

چه مدت طول می‌کشد تا دارو اثر کند؟

وقتی استفاده از فیناستراید را آغاز می‌کنید، حدود 3 ماه طول می‌کشد تا تاثیر آن را ببینید. نتایج نهایی بین 6 تا 12 ماه پس از شروع استفاده از دارو دیده می‌شود. انتظار می‌رود میزان ریزش مو کاهش یابد نه آنکه به سرعت شاهد رشد دوباره مو باشید. بیمارانی که موهای‌شان به‌شدت ضعیف و کم‌پشت شده است ممکن است شاهد افزایش حجم مو به خاطر ضخیم شدن تارهای مو باشند.

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک رزو مصرف قرص را فراموش کردید، نیازی نیست دوز دارو را در مصرف بعدی دو برابر کنید. مصرف بیش از یک قرص در روز تاثیر حاصل از استفاده از فیناستراید را بیشتر نخواهد کرد، اما می‌تواند عوارض جانبی بیشتری داشته باشد.

آیا می‌توانم با مصرف همزمان با ماینوکسیدیل تاثیر داروی فیناستراید را دوبرابر کنم؟

هر دوی این داروها توسط FDA برای درمان ریزش مو تایید شده است. با این حال، عملکردشان در بدن متفاوت است. مطالعاتی وجود دارد که تاثیرگذاری فیناستراید در مقایسه با ماینوکسیدیل و مصرف هر دو با هم را مقایسه می‌کند. می‌دانیم فیناستراید برای مقابله با الگوی ریزش موی مردانه نسبت به ماینوکسیدیل قوی‌تر است. با اینکه مطالعات نشان می‌دهد که تاثیرگذاری فیناستراید هنگامی که با ماینوکسیدیل همراه شود، بیشتر می‌شود، اما باز هم تاثیرگذاری آن دو برابر نمی‌شود و میزان تاثیرگذاری بیشتر حداقلی خواهد بود.

اگر با وجود مصرف دوز عادی یک میلی‌گرم در روز دچار عارضه‌ی جانبی شوم، آیا می‌توانم یک روز درمیان دارو را مصرف کنم یا با دوز کمتری اما همچنان از تاثیرگذاری آن مطمئن باشم؟

دوز روزانه توصیه شده فیناستراید 1 میلی گرم در روز است. دوز روزانه کمتر از این ممکن است به اندازه‌ی کافی موثر نباشد.

آیا بین فیناستراید و پروپشیا تفاوتی وجود دارد؟

در واقع نباید بین فیناستراید جنریک و نام تجاری پروپشیا تفاوتی وجود داشته باشد چرا که فیناستراید نام جنریک پروپشیا است. از لحاظ فنی، فرمولها یکسان هستند و نباید تفاوتی بین محصولات (به جز تفاوت در هزینه‌ها) وجود داشته باشد.

فرق میان فیناستراید و ماینوکسیدیل چیست؟

فیناستراید (پروپشیا) و میانوکسیدیل (روگین) تفاوت‌های بسیاری با هم دارند از جمله:

  1. فیناستراید فقط از طریق تجویز پزشک قابل دسترسی است در حالی که میانوکسیدیل را افراد می‌توانند بدون نسخه تهیه کنند.
  2. فیناستراید فقط باید توسط بیماران مرد که مبتلا به الگوی طاسی مردانه هستند استفاده شود در حالی که ماینوکسیدیل برای مصرف زنان و مردان، مناسب است.
  3. فیناستراید به صورت قرص خوراکی، روزی یک بار مصرف می‌شود و ماینوکسیدیل را باید به صورت موضعی روی پوست سر دو بار در روز استفاده کرد.
  4. یکی از عوارض جانبی فیناستراید کاهش میل جنسی است در حالی که عوارض جانبی ماینوکسیدیل معمولاً به تحریک پوست و خارش در ناحیه درمان شده، محدود می‌شود.

عوارض جانبی فیناستراید

شایع ترین عوارض جانبی پروپشیا چیست؟

رایج‌ترین عوارض جانبی فیناستراید، کاهش میل جنسی است. عوارض جانبی دیگر که شایع نیستند اما بیماران را نگران می‌کنند، بزرگ شدن پستان / حساسیت در ناحیه‌ی پستان و درد بیضه‌ها است.

آیا عوارض جنسی پروپشیا قابل برگشت است؟

عوارض جانبی جنسی دائمی فیناستراید تنها در مطالعات با مقیاس کوچک و گذشته‌نگر گزارش شده است. این گزارش‌ها در مطالعات آینده نگر در مقیاس بزرگ به دست نیامده‌اند. اکثر این گزارش‌ها سن و دیگر مسائل مهم را نادیده گرفته‌اند. به طور کلی، عوارض جانبی جنسی باید کاهش یابد و در نهایت پس از مصرف دارو قطع شود.

اگر دچار عوارض جانبی مصرف دارو شدم، چه داروی جایگزین دیگری وجود دارد؟

فیناستراید و روگین تنها داروهای مورد تایید FDA برای درمان آلوپسی آندروژنیک هستند. جایگزین‌های فیناستراید ممکن است تاثیرگذار باشند زیرا از لحاظ شیمیایی مشابه هستند اما ممکن است مصرف‌کنندگان عوارض جانبی شدیدتری را تجربه کنند. محصولاتی مانند Avodart و Aldactone در این دسته قرار می‌گیرند. شواهدی هم در تاثیرگذاری سایر داروهای ضد عفونی مانند روغن نارگیل و روغن تخم کدو تنبل برای پیشگیری از ریزش مو وجود دارد. ویتامین هایی نظیر آهن، روی و بیوتین برای کاهش ریزش مو فقط در صورتی موثر هستند که کمبود شدید این عناصر در آزمایشات شما نشان داده شود.

اگر درگیر عوارض جانبی فیناستراید شوم چه باید بکنم؟

اگر عوارض جانبی فیناستراید برای‌تان غیر قابل تحمل شده، فوراً مصرف دارو را قطع کنید. اگر بعد از قطع مصرف فیناستراید عوارض جانبی از بین نرفتند، با پزشک خود مشورت کنید و در مورد درمانهای جایگزین برای کمک به ریزش مو تحقیق کنید.

آیا آلرژی وجود دارد که مانعی برای مصرف فیناستراید باشد؟

آلرژی به فیناستراید بسیار نادر است. با این حال، اگر به آن یا سایر مواد موجود در محصول آلرژی دارید، نباید فیناستراید مصرف کنید.

آیا باید بعد از پیوند مو فیناستراید استفاده کنم؟

موی پیوند شده از ناحیه دائمی پوست سر برداشته می‌شود و به اثرات DHT حساس نیست، یعنی ماندگاری این موها تضمین شده است این بدان معنی است که بیماران نیاز به استفاده از فیناستراید برای حفظ موهای پیوندی جدیدشان نخواهند داشت. با این حال، موهای طبیعی‌تان که را در خارج از منطقه دائمی قرار دارند می‌توانند در طول زمان کم‌پشت شوند چرا که  نسبت به اثرات DHT حساس هستند. وقتی‌ موها‌ی‌تان مستعد ابتلا به ریزش مو است، مصرف فیناستراید برای‌تان مفید است چه قبل از عمل پیوند مو، و چه پس از آن.

بیمارانی که موهای‌شان بسیار کم‌پشت و نازک شده است بعد از انجام جراحی پیوند مو دچار ریزش ناگهانی ابتدایی می‌شوند. توصیه شده از فیناستراید در شش ماه اول بعد از پیوند مو استفاده کنید تا ریزش ناگهانی ابتدایی محدودتر شود.

آیا فیناستراید در باروری مردان تاثیر می گذارد؟

هیچ گزارش قابل توجهی از ناباروری در اثر استفاده از فیناستراید در انسان وجود ندارد.

آیا فیناستراید می تواند موجب افسردگی شود؟

گزارشات تغییرات خلق و خو پس از مصرف فیناستراید وجود دارد. اگر هنگام مصرف فیناستراید تغییرات خلقی یا افسردگی داشته باشید، باید دارو را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

 زنان و فیناستراید

 آیا زنان می‌توانند از فیناستراید استفاده کنند؟

فیناستراید تنها برای مردان تجویز می شود. زنان باردار نباید از این دارو استفاده کنند، زیرا این دارو می‌تواند بر رشد اندام تناسلی جنین مذکر تاثیر بگذارد. فیناستراید ممکن است از طریق پوست جذب شود، بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند زنان به قرص‌های فیناستراید شکسته یا خرد شده هم دست نزنند.

شوهر من از فیناستراید استفاده می کند، اگر بخواهم باردار شوم، آیا او باید مصرف دارو را قطع کند؟

فیناستراید در تمام مایعات بدن نفوذ می‌کند و در مایع منی هم وجود دارد. خوشبختانه مقدار فیناستراید که ممکن است در بدن شما جذب شود، ناچیز است. مطالعات علمی توصیه می‌کنند که مردان استفاده از فیناستراید در طول بارداری را قطع نکنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید