لیزر پیشرفته موهای زائد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.58 (6 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

لیزر پیشرفته موهای زائد - کلینیک پوست و پیوند موی طبیعی بیمارستان گاندی

 

لیزر موهای زائد در 4 جلسه با مدرنترین تکنولوژی دنیا

Palomar Vectus & Candela Alexandrite

لیزر دیود vectus جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه لیزر دیود شرکت Palomar امریکا جهت رفع موهای زائد می باشد.
یکی از موفق ترین سیستم های لیزر درمانی جهت رفع موهای زائد در دنیا به شمار می رود.
مزیت های استفاده از vectus :
به طور اتوماتیک رنگ را تعیین می کند و همینطورمحتوی ملانین پوست مرسوم به skin tell را تشخیص می دهد.
دستگاه به صورت خودکار کالیبراسیون را با توجه به رنگ پوست ، استفاده از پهنای پالس و انرژی بهینه تاثیر لیزر را به حداکثر می رساند .
بسیاری از بیماران که پوست تیره دارند در رفع موهای زائد خود دچار مشکل میشوند چراکه بسیاری از دستگاهها و لیزر های مخصوص از بین بردن موهای زائد برای این افراد مناسب نبوده و منجر به سوختگی پوست آنها میشود . دستگاههای مختلف لیزر طول موج های متفاوت داشته که هر کدام می تواند ویژگیهای خاصی به این دستگاهها بدهد .
طول موج ۱۰۶۴nm به دلیل نفوذ بالا و حداقل شکست نور در این طول موج در بافت ، برای پوستهای تیره هم مناسب بوده و این افراد بدون نگرانی می توانند باری کاهش موهای زاید خود از این دستگاه استفاده کنند .
این طول موج در دستگاه NDyag وجود دارد . در مقابل آن دستگاه لیزر الکس با طول موج ۷۵۵nm مناسب ترین دستگاه برای افرادی است که پوست روشن و موهای ضخیم دارند .
افرادی که موهای کرکی و نازک دارند نیز می توانند از دستگاه IPL استفاده کنند که به کاهش موهای زائد بسیار کمک میکند .

احتیاط در مورد skintell :
حتما از ژل مخصوص استفاده شود.
روی skintell نباید با پارچه پوشانده شود زیرا به دریچه اش آسیب می رساند.
فرو بردن skintell در محلول ، هم برای بیمار و هم اپراتور خطرناک می باشد.
هنگامی که در پوست پیگمان متراکم داریم یا در پوست ضایعه عروقی وجود داشته باشد ، نباید از ان استفاده نمود.
نباید با دستمال های معمولی پاک شوند.
افرادی که سابقه کهیر درمانی دارند ممکن است بعد از لیزر کهیر بزنند.
در صورت تزریق بوتاکس حتما باید از آخرین تزریق ۲ هفته گذشته باشد.

 

 

 

 

 

موی زائد:
به موهایی گفته میشود که بعد از سنین بلوغ در اثر هورمون های جنسی در مواضعی از بدن ایجاد می شود که غیر معمول بوده رنگ تیره آنها نیز این رویش را بیشتر نمایان می سازند . رویش این موها عمدتاَ در نواحی صورت ، ناحیه تناسلی، زیر بغل ، سینه،... به رنگ تیره و سیاه می توان مشاهده نمود. رویش موی زائد در منطقه غیر معمول میتواند علامتی از مشکل هورمونی باشد بطور مثال رویش موی صورت و سینه در خانم ها می تواند علامت اختلال هورمونی بوده و تا رفع کامل مشکل هورمونی درمانها موثر واقع نمی گردد . بنابراین  توصیه میشود قبل از شروع به جلسات درمان لیزر حتماً بیمار توسط پزشک حاذق معاینه و بررسی گردد. به 5،000،000 ریشه ی مو در کل سطح بدن در پوست افراد موجود می باشد که بسته به ژنتیک و سطح هورمون های جنسی می توانند رویش یابند برای مثال در افرادی که ژنتیکی پر مو هستند و جنسیت مرد دارند ممکن است صد ها هزار مو در روی بدن رویش یابد ولی در خانم هایی که به طور ژنتیکی کم مو هستند به غیر از موی سر تعداد بسیار کمی مو رویش پیدا میکند.
لیزر موی زائد :
در این روش ؛ استفاده از لیزر ، فولیکول موهای زائد کاملاً تخریب میشود و امکان رشد مو های زائد در آن ناحیه خاص از بین میرود . این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می شود نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع ، موفقیت آمیز و دایمی است . لیزر آخرین و جدید ترین راه برای درمان موهای زائد است ولی در هر حال باید انتظار شما از این روش درمانی هم معقول و واقع گرایانه باشد .پزشکان معتقد اند اثر بخشی لیزر به اثبات رسیده است . پس از لیزر ، برخی موها فوراً می افتد ولی اغلب موها در عرض دو هفته از بین می رود.
در حال حاضر هیچ روش قاطعی برای درمان کامل و دائمی موهای زائد وجود ندارد ولی در بین روش های موجود لیزر از همه موثر تر و دائمی تر است، البته این حرف ها به آن مفهوم نیست که همه ی موهای زائد در اثر لیزر به صورت دائمی از بدن میروند. به هر حال حتی اگر پس از لیزر هم موها مجددآ رشد کنند اولاً به تعداد کم رشد می کنند و بیرون می آیند ، ثانیاَ این مو ها کرکی و نرم هستند سال ها است متخصصان پوست می گویند هرچقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زائدش بیشتر باشد احتمال اثربخشی لیزر بیشتر میشود.
سیستم های رفع مو زائد :
1-سیستم لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانو متر
2-سیستم لیزر دایود با طول موج 800 نانو متر
3- سیستم لیزر Nd-YAG  با طول موج 1056 نانومتر
4- سیستم نوری IPL

IPL چیست ؟
آی پی ال intense pulse light  یعنی سیستم های  نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و non coherent ایجاد می کنند. دستگاه IPL روش دستگاه IPL لیزر نیست ارزانتر است و سریعتر عمل می کند.
دستگاه IPLبا پالس نوری شدید جهت حذف موهای صورت، پاها، پشت بصورت آرام استفاده می شود. پالس های نوری با تمرکز روی فولیکول موها موجب ایجاد گرما و تخریب آن ها بدون سوختگی به پوست می شوند. اما به هیچ وجه تاثیر هیچ اثری در از بین بردن موی زائد نداشته و صرفاً یک نور گرم به سمت پوست متصاعد میشود.
دستگاه  Elight چیست؟
دستگاه Elight ترکیب دستگاه IPL  و دستگاه RF با رادیو فرکانسی است.
سیستم Nd-YAG چیست؟
لیزر های Nd:YAG برای استفاده در یک لامپ برق بطور اپتیکی پمپ شده اند. آنها یکی از رایج ترین انواع لیزر هستند و برای بسیاری کاربرد های دیگر استفاده شده اند. لیزر های Nd:YAG  نوعاً با یک طول موج 1056 nm ، در مادون قرمز ،نور منتشر میکند.
لیزر دایود
لیزر های دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسی و با طول موج های 800 یا 810 نانو متر می باشند. جذب این طول موج در ملانین تا حدی کمتر از لیزرهای الکساندرایت و یاقوت و بیشتر از IPL  ، Nd:YAG ها می باشد. به علت محدوده وسیع تنظیمات طول پالس و انرژی کاربرد های وسیعی داشته و قابلیت های استفاده در پوست های تیره را نیز میسر میسازد. این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است.
مزایای دایود:
دارای عمق نفوذ بیشتر نسبت به الکساندرایت
کاهش ریسک به خاطر پالس یکنواخت
خنک سازی سطحی
قابلیت استفاده در پوست های تیره

لیزر الکساندرایت (الکس)
یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد. یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می باشد.
لیزر الکساندرایت از نوع لیزر های جامد است که دارای طول موج 755 nm و در محدوده نور مرئی می باشد. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است.این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش میباشد. البته لازم به ذکر است که نوع اصلی لیزر الکساندرایت آمریکایی میباشد و به طبع محصولات متفرقه کشور های دیگر ارزانتر و با تاثیر کمتر میباشد.

چه مواردی باعث ممنوعیت در انجام لیزر موهای زائد می شود؟
حاملگی ، برنزه بودن و مصرف بعضی داروها باعث ممنوعیت در انجام لیزر موهای زائد می شود.
نکات قابل توجه درمان با لیزر موهای زائد:
-در صورتی که دچار تبخال مکرر می باشید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا باید برای چند روز قبل و بعد از لیزراز داروهای ضد تبخال استفاده کنید .

-باید توجه داشت که هر چقدر مو مشکی تر و ضخیم تر و پوست سفیدتر باشد نتیجه بهتر است لذا در مورد موهای کرکی ، بور و در افراد با پوست تیره لیزر به طور معمول توصیه نمی شود و اگر بیمار تمایل به انجام داشته باشد لزوماً در ابتدا تست ناحیه کوچکی برای مشاهده نتیجه محتمل انجام خواهد گرفت .
-ضمن انجام لیزر موهای زائد از هر روش اپیلاسیون که باعث کنده شدن ریشه مو شود باید خودداری نموده و تنها از تراشیدن مو استفاده نمود .
-در صورتی که خود را برنزه کرده اید یا به علت در معرض تابش آفتاب بودن رنگ پوستتان تیره شده است باید تا زمان برگشت به رنگ پوست طبیعی خود از انجام لیزر موهای زائد خودداری فرمائید .
-باید توجه داشت که موثر بودن لیزر موهای زائد لزوماً به معنای کاهش تعداد موها نیست بلکه ظریفتر کردن ، روشنتر شدن و کند شدن رشد مو هم از تاثیراتی است که نشان دهنده موثر بودن لیزرموهای زائد می باشد
-در صورت وجود عفونت در محل لیزر معمولاً باید لیزر را به تاخیر انداخت لذا در صورتی که دچار چوش چرکی ، تبخال یا عفونت دیگری در محل هستید به پزشک و پرسنل مرکز اطلاع دهید تا ضمن درمان مناسب تمهیدات بعدی برای شما اندیشیده شود .
-در صورتی که سابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید ( گوشت اضافه محل زخمها و اسکار عمل ) حتماً به پزشک و پرسنل اطلاع دهید تا احتیاطات لازم مراعات شود .
-در صورت مصرف ترکیبات حاوی رتینوئیک اسید مثل آکوتان و راکوتان و کرمهای حاوی ویتامین A و ترکیبات پیلینگ ، موضوع را به پزشک و پرسنل اطلاع دهید تا لیزر شما به تعویق افتاده یا آمادگی لازم اندیشیده شود .
-اگر جهت ریزش مو از ترکیبات حاوی مینوکسیدیل استفاده می کنید ممکن است علت پر موئی شما این مسئله باشد این مسئله را به پزشک و پرسنل مرکز اطلاع دهید .
-در مورد مصرف بعضی داروها مثل فنی توئین ( داروی صرع ) ، سیکلوسپرین ( داروی بیماران پیوند کلیه ) ، پنی سیلین و کورتونها چون خود می توانند سبب پرموئی شوند مراتب را به پزشک خود اطلاع دهید .
-اگر دچار بیماری پسوریازیس یا ویتلیگو ( برص ) هستید لیزر موهای زائد ممکن است سبب ایجاد لکه های بیماری شود لذا بهتر است لیزر نکنید .
-قبل از شروع جلسات لیزر موهای زائد و ضمن آن ضد آفتابهای قوی استفاده کنید و حتی الامکان در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید .
-توصیه می شود تا زمانی که ناحیه لیزر شده ملتهب است از تعریق زیاد ( مثلاً به دنبال ورزش سنگین یا محیطهای بسیار گرم ) و شنا کردن خودداری شود تا احتمال جوش زدن محل کم شود .
-اگر در ناحیه ای که می خواهید لیزر کنید تاتو دارید بدانید که ممکن تاتو کم رنگ یا پاک شود لذا اگر تاتویی دارید که مایل به پاک شدن احتمالی آن نیستید به پزشک و پرسنل اطلاع دهید .
-لیزر موهای زائد روی موهای سفید تاثیری ندارد و باید موهای سفید را الکترولیز نمود . در ضمن باید توجه داشت که در فردی که تعدادی موی سفید دارد سایر موهای مجاور هم در آستانه سفید شدن هستند بنابراین صدمه ناشی از لیزر به این موها باعث سفیدتر شدن سریعتر بعضی از آنها می شود اما چون تنها راه از بین بردن موهای زائد در این حالت انجام لیزر موها ی زائد است توصیه می شود هر چه سریعتر قبل از سفید شدن، لیزر موهای زائد را شروع کند.
-باید توجه داشت که سرعت جواب نقاط مختلف بدن به لیزر موهای زائد متفاوت است لذا ممکن است در بعضی نواحی سریعتر به نتیجه رسید اما درمان بعضی نقاط دیگر طولانی تر باشد در عین حال در هر منطقه هم چون همه موها در یک فاز ( اعم از رشد ، سکون یا ریزش ) نیستند ممکن است یک تکه بریزد اما ناحیه درست مجاور آن باقی بماند این به معنی انجام نشدن لیزر در ناحیه باقیمانده نیست بلکه به علت آنکه موها در آن زمان در فاز رشد نبوده اند ، تحت تاثیر لیزر قرار نگرفته اند در جلسات بعدی به تدریج درمان خواهند شد .
-اگر فردی اخیراً پوستش را برنزه کرده باشد مثلا اگر آفتاب گرفته باشد یا از سولاریوم استفاده کرده باشد، تا حداقل یک ماه بعد از برنزه شدن منع استفاده از لیزر درمانی برای موهای زائد وجود دارد زیرا احتمال سوخته شدن پوست و ایجاد لک در محل لیزر شده وجود دارد.
-استفاده خانم های حامله از لیزر درمانی موهای زائد ممنوع است نه به خاطر اینکه ممکن است به داخل بدن نفوذ پیدا کرده و به جنین آسیبی برساند بلکه برای احتیاط و جلوگیری از اینکه خدای نکرده اگر برای جنین اتفاقی رخ دهد مادر فکر نکند به خاطر لیزر درمانی که در دوران حاملگی انجام داده است تاثیر منفی روی جنین گذاشته است. پس لیزر درمانی را هیچگاه در دوران بارداری انجام نمی دهیم اما خانم شیرده هیچ منع مصرفی برایش وجود ندارد.

توصیه های بعد از لیزر:
1. فاصله بین جلسات برای صورت 5 هفته و برای بدن 8 هفته یکبار میباشد.
2. در حین درمان با لیزر از تیغ استفاده شود و از دیگر روش هایی که مو از ریشه در می آورد استفاده نشود. (بهتر است به جای تیغ از موبر سینره استفاده شود.)
3. جلسات آخر درمان که مو ها خیلی کم شد می توانید اپیلاسیون کنید ولی 2 هفته مانده به جلسه بعد دیگر به موها دست نزنید.
4. تا 2 الی 3 ساعت بعد از لیزر ، آب به ناحیه لیزر شده نخورد .
5. بعد از لیزر از پماد "بتامتازون" و" زینک اکساید " به میزان نصف نصف استفاده شود.
6. اگر بعد از لیزر، پوست خیلی ملتهب شد ، تا 3 روز از کرم های ترمیم کننده دکتر ژیلا استفاده شود.
7. بعد از اتمام دوره درمان لیزر سالی یکبار باید تمدید انجام شود و در طول سال اگر چند تار مو مانده بود میتوان از اپیلاسیون استفاده کرد. ( بهتر است از تیغ استفاده نشود)

 

دیدگاه‌ها   

+2 #7 مدیریت 2017-07-23 12:32
به نقل از فرزانه صبوحی:
با سلام
با توجه به اینکه شما در بالا اشاره کردید که افرادی که داروهایی مانند ماینوکسیدیل استفاده می‌کنند بهتر است درمان لیزر موهای زائد خود را بعد از اتمام دوره‌ی استفاده از داروی مذکور شروع کنند، اگر دوره لیزر را شروع کرده و پس از آن به دستور دکتر از ماینوکسیدیل استفاده شود به چه شکل باید عمل کرد یعنی در حین انجام لیزر موهای زائد؟

ماينوكسيديل با درصد ٥ احتمال رويش مو زائد در افراد را دارد بهتر است در طول درمان از تماس با پوست جلوگيري شود
نقل قول کردن
-1 #6 nasim 1397-02-19 13:58
ممنون از اطلاعات خوبتون
نقل قول کردن
-2 #5 مدیریت 1396-05-01 12:24
به نقل از فرزانه صبوحی:
سلام
اگر فواصل تمدید بیشتر از یک سال یا مدت تعیین شده باشد آیا درمان باید از ابتدا شروع شود یا مشکلی پیش نمی‌آید؟
ممنون

اصولاً باید جهت بهترين پاسخ به درمان پروتكل پيشنهادي پزشك دقيق رعايت شود
نقل قول کردن
-1 #4 مدیریت 1396-04-31 12:25
به نقل از سارا خراطی:
با سلام
ممکن است موهایی که نازک یا کرکی هستند بر اثر استفاده از لیزر ضخیم‌تر شوند؟

خیر
نقل قول کردن
-1 #3 صبا خانلری 1396-04-28 15:41
با سلام
با توجه به اینکه شما در بالا اشاره کردید که افرادی که داروهایی مانند ماینوکسیدیل استفاده می‌کنند بهتر است درمان لیزر موهای زائد خود را بعد از اتمام دوره‌ی استفاده از داروی مذکور شروع کنند، اگر دوره لیزر را شروع کرده و پس از آن به دستور دکتر از ماینوکسیدیل استفاده شود به چه شکل باید عمل کرد یعنی در حین انجام لیزر موهای زائد؟
نقل قول کردن
+1 #2 فرزانه صبوحی 1396-04-28 15:05
سلام
اگر فواصل تمدید بیشتر از یک سال یا مدت تعیین شده باشد آیا درمان باید از ابتدا شروع شود یا مشکلی پیش نمی‌آید؟
ممنون
نقل قول کردن
+1 #1 سارا خراطی 1396-04-28 14:59
با سلام
ممکن است موهایی که نازک یا کرکی هستند بر اثر استفاده از لیزر ضخیم‌تر شوند؟
نقل قول کردن

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید