چه تصورات غلطی راجع به دلایل ریزش مو میان بعضی افراد رایج است؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

چه تصورات غلطی راجع به دلایل ریزش مو میان بعضی افراد رایج است؟

همواره تصورات غلطی در میان بسیاری در مورد پدیده‌های مختلف وجود دارد. در این مقاله به برخی از تصورات اشتباه در مورد دلایل ریزش مو اشاره خواهیم کرد.

پندارهایی غلط راجع به دلایل ریزش مو

  • کلاه پوشیدن سبب ریزش مو می شود؟واقعیت ماجرا این است پوشیدن کلاه های تنگ سبب اختلال در گردش خون می شوند و باعث می شوند خون به فولیکول های مو نرسد. در حقیقت قبل از اینکه پزشکان به واقعیت موضوع پی ببرند فکر می کردند که پوشیدن هر کلاهی سبب ریزش مو می شود.
  • کمبود ویتامین سبب ریزش مو می شود؟ این یکی از خرافه هایی است که این روزها دکترهای قلابی از آن به شدت سوء استفاده می کنند. این موضوع زمانی صحت دارد که کمبود ویتامین در اثر یک بیماری از پای در آورنده یا یک دوره گشنگی مفرط باشد. بیشتر مردم هیچگاه با همچنین وضعیتی روبه رو نمی شوند. اما دلالان بازار زیبایی ادعا می کنند که انها را با ویتامینی درمان خواهند کرد که هیچ تاثیری بر کند کردن روند طاسی یا ریزش مو ندارد. این افرادی که این داروها را می خورند اصلا کمبود ویتامین ندارند .
  • اگر پدر شما طاس بوده شما هم حتما دچار طاسی خواهید شد؟این فرضیه جزو پندارهایی است که بیشتر در داستانها به چشم می خورد. نمی توان گفت کاملا غلط است اما بر پایه اطلاعات غلط است.تمام ژن هایی که روی طاسی تاثیر گذار هستند مستقیما از پدر به پسر نمی رسند بلکه از هر دو طرف به فرزند می رسند و همچنین الگوی ژنتیکی یک الگوی پیچیده است.  تنها زمانی این الگو به طور تمام و کمال درک میشد که علم ژنتیک بصورت یک علم کامل در می آمد.
  • شانه زدن زیاد از حد یا به مدت طولانی باعث ریزش مو می شود؟خیر، شانه زدن برای هر چند مدت و هر چقدر طولانی باعث ریزش مو نمی شود. فقط اینکه اگر عمل شانه زدن خیلی محکم انجام شود یا اینکه از شانه هایی با دندانه های تیز بدین منظور استفاده شود ممکن است به پوست سر آسیب برسد، و همین موضوع باعث ریزش مو می شود.
  • شستشوی مکرر موها باعث ریزش مو می شود؟علت بوجود آمدن همچین خرافه ای مشاهده موهای ریخته شده در وان حمام است . دقت کنید که شستن باعث ریخته شدن موهای سالم و در حال رشد نمی باشد. این موهای ریخته شده موهایی هستند که در آخرین فاز رشد خود (فاز استراحت)هستند . در این فاز این موها به پایان رشد خود رسیده و آماده ریختن هستند.
  • فکر کردن بیش از حد باعث ریزش مو می شود؟فرض بر این است که اگر از مغز کار بیش از حد کشیده شود داغ می کند و همین موضوع سبب ریزش مو می شود. اگر این موضوع حقیقت داشت دانشمندانی مثل انیشتن به جای ان دسته موهای خرمن باید سری طاس می داشت.
  • فقط مردان طاس می شوند؟اگرچه طاسی الگوی مردانه (چه خفیف چه پیشرفته) فقط در مردان اتفاق می افتد، زنان هم ریزش مو دارند ولی با الگوی طاسی زنانه. الگوی طاسی زنانه در زنان سالم تقریبا هیچگاه مثل طاسی مردانه به مرحله پیشرفته نمی رسد. بنابراین، باور "فقط مردان طاس می شود"با این فرض درست است که طاس شدن در ان به معنی طاسی الگوی مردانه و در درجه نه چندان پیشرفته باشد.

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید