توضیح اصطلاحات پزشکی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

• آلوپسی آره آتا(Alopecia Areata )
آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای بیماری است که با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملاً مشخص و معمولاً مدور تشخیص داده می‌شود. اکثریت بیماران زیر ۴۰ سال سن دارند و هیچ یافته دیگری به همراه ندارند. علت این بیماری می‌تواند اختلالات سیستم ایمنی مانند کم خونی ایمنی، التهاب تیروئید، دیابت و... باشد.
مبتلایان به طاسی منطقه‌ای در یک سوم موارد خودبخود بهبود می‌یابند و نیازی به درمان ندارند ولی در موارد شدید می‌توان از داروهای کورتون، ماینوکسیدیل، تریامسینولون، پووا تراپی و... استفاده کرد. از جمله عوارض کورتون می‌توان به چاقی، دیابت، کاهش ایمنی و در نتیجه احتمال بیشتر بیماریهای عفونی اشاره کرد. تریامسینولون را نباید به مقدار زیاد استفاده کرد چون کاهش بافت پوست و تخریب آنرا بدنبال دارد. اگر مناطق درگیر در این بیماری زیاد باشند، یا درگیری منتشر باشد، یا مژه‌ها و ابروها درگیر باشند، و همچنین اگر با حساسیت همراه باشد و... وخامت این بیماری بیشتر خواهد بود

آلوپسی آندروژنتیک(Androgenetic Alopecia)
طاسی به وضعیت نداشتن مو و یا از دست دادن آن در نواحی ای که مو در آن نواحی اغلب رشد می‌کند، و به خصوص در سر، اطلاق می‌شود. شایعترین و معمولترین شکل طاسی، نوعی روند پیشروندهٔ از دست دادن مو می‌باشد که بدان آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه گفته می‌شود و در انسان بالغ با جنسیت نر و همینطور در گونه‌های دیگر جز انسان رخ می‌دهد.

• فازآناژن(Anagen)
هر تار موی سر خود صاحب سیکل طول عمر خود میباشد که عبارتند از مراحل تولد مرگ و جانشینی . طولانی ترین مرحله از مراحل مختلف زندگی یک مو دورهای که اصطلاحا به آن آناژن می گویند که در این مرحله قطعه یا تار مو به شکل ادامه داری از پیاز یا ریشه خود تولید می شود . این ریشه تقریبا به شکل یک کاسه بسیار کوچک در داخل پوسته چربی که روی کاسه سر قرار داردجای گرفته است.در زن ها که تارهای مو بسیار بلند تر میباشندمرحله آناژن که از آن سخن رفت در حدود سه سال به بالا به طول می انجامد.در هر حال میانگین این مرحله در مردان دو تا چهار سال و در زنان سه تا پنج سال است.

• مرحله کاتاژن
اکنون مرحله کاتاژن یا آغاز جایگزینی موی کهنه توسط موی تازه که تضمین کننده ادامه حیات موی سر است فرا میرسد.در این مرحله پیاز مو فعالیت خود را متوقف می کند . در نتیجه حباب نگهدارنده پیاز مو قدری باز تر و گشاده تر می شود. این مرحله حدود سه هفته به طول می انجامد.

• مرحله تلوژن
به دنبال مرحله کاتاژن نوبت به مرحله تلوژن یا جایگزینی می رسد. در این مرحله موی کهنه در اثر گشادتر شدن حباب یا کاسه نگهدارنده ریشه آهسته آهسته از پوسته کاسه سر خارج شده و می افتد. در همین حال موی تازه مانند غنچه یک گل شکل میگیرد و ریشه آن در داخل حباب و پیازی که محکم شده موی تازه را از پوسته کاسه سر مانند یک گل تازه شکل گرفته بیرون می آورد و علاوه بر این سیکل رویش و جانشینی مو دوباره کار خود را آغاز میکند.این مرحله در حدود سه هفته به طول می انجامد.در این میان شانسی که آدمی آورده این است که تمام موهای سر به یک باره و همزمان این مراحل را انجام نمی دهد وگرنه بشر در زمانهای طولانی باید خود را با پدیده کچلی تطبیق میداد.

• اسکار(Scar )
اسکار (جوشگاه)
به محل جوش خوردن زخم ها که در اثر تصادفات، اعمال جراحی و بیماری ها ایجاد می شوند اسکار یا جوشگاه می گویند. این پدیده جزئی از روند طبیعی ترمیم زخم در بدن است. هر چه پوست بیشتر آسیب ببیند و ترمیم آن بیشتر طول بکشد، جوشگاهی که به جا می ماند قابل توجه تر است. به طور معمول جوشگاه در ابتدا به طور فزاینده برجسته می شود و سپس به تدریج کمرنگ می گردد. بسیاری از جوشگاه هایی که سه ماه پس از پیدایش بدشکل به نظر می رسند، با مرور زمان ممکن است کاملاً وضعیت رضایتبخشی پیدا کنند.

• اسکالپ(Scalp)
پوست سر

• برش(Slit )
شکاف های کوچکی که روی منطقه گیرنده ایجاد می شوند که گرفت ها به همراه ریشه های متصل به ان داخل انها قرار می گیرند.

• منطقه پشت سر(Occipital Area )
منطقه دهنده یا بانک مو می باشد که از انجا گرافت ها برداشته می شوند و به ناحیه جلوی سر پیوند زده می شوند.)

• تاج(قله)سر(Crown Area = Vertex)
قسمت وسط یا قله سر که در این نواحی موها بصورت چرخشی هستند.

• موی ترمینال(Terminal Hair )
موهای واقعی (موهای انتهایی یا ترمینال): این مو نوع در نواحی مشخصی از بدن همچون سر، زیر بغل و ... قرار گرفته و دارای پیاز مو و ساختمان آناتومی (مدولا، کورتکس و یک کوتیکول)می باشد. موهای ترمینال، مراحل سه‌گانه‌ی رشد مو آناژن و تلوژن و نهایتاً کاتاژن را دارا می‌باشند.
موهای ترمینال به رنگ‌هامی مختلف همچون سیاه، بلوند، خرمایی، سفید و خاکستری می‌باشند.
قطر این نوع مو، بین 50 تا 400 میکرون است.

• فلپ(نوار)مو(Hair Flap)
تکه ای از پوست سر که بصورت یک نوار باریک از پشت سر برداشته می شود.

• فولیکول مو(Hair Follicle)
تارمو همراه با ریشه وضمائم آن(غده چربی وعضله مو)که درکاشت مو طبیعی مورد استفاده قرار میگیرد.یک واحد فولیکولی(FU ) دارای یک تاچندفولیکول مو است.

• منطقه گیرنده مو(Recipient Area)
منطقه گیرنده ناحیه ای است که گرافت های مو در آن قسمت کاشته می شوند.

• میکروگرافت(Micrograft)
واحدهای فولیکولی یا گرافت که دارای یک یا دو تار مو هستند.

• مینی گرافت(Minigaft)
واحدهای فولیکولی یا گرافت که دارای 4 تا 5 گرافت هستند.

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید