چه عواملی موجب شوره‌ی سر و کم‌پشت شدن موها می‌شود

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.50 (1 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

چه عواملی موجب شوره‌ی سر و کم‌پشت شدن موها می‌شود

اگر از آن دسته مردانی هستید که موهای‌تان کم‌پشت شده و به شوره‌ی سر هم دچار شده‌اید، بدانید که تنها نیستید. این دو معضل بسیار در بین مردان شایع است.

البته کم‌پشت شدن و شوره‌ی موها علت مشترکی ندارند. کم‌پشت شدن مربوط به موهاست و شوره‌ی سر مربوط به پوست سر.

متخصصین پوست معتقدند: «شیوه‌ی درمانی که بعضی از مردان برای ریزش مو در پیش می‌گیرند، موجب تشدید شوره‌ی سر می‌شود.»

البته موی همه‌ی انسان‌ها ریزش دارد ولی مردان اغلب در حمام متوجه ریزش موهای‌شان می‌شوند. آن‌ها می‌گویند: «معمولا مردها وقتی ریزش مو را زیر دوش می‌بینند، از شستن موهای‌شان کم‌کم دست می‌کشند و این کار غلطی است، خصوصا اگر مستعد شوره‌ی سر باشند.»

اغلب مردان فکر می‌کنند، با شستن مو، ریزش آن بیشتر می‌شود و در نتیجه از شستن مو دست می‌کشند و این سلامت موها را به خطر می‌اندازد. مخصوصاً اگر به شوره‌ی سر مبتلا هستید، باید هر روز یا یک روز در میان موهایتان را بشویید.

این در حالی است که شستن مو تفاوت چندانی در حجم ریزش مو ندارد. اگر چند روز موهای‌تان را نشویید، بار بعدی موقع شستشو متوجه می‌شوید که موهای بیشتری در حال ریختن است.

انگار که ریزش مو موقتاً متوقف شده و حالا در فرصت مناسب، جبران می‌کند. اگر هر روز موهای‌تان را بشویید، مقدار اندکی از موهای‌تان می‌ریزد و اگر هر سه، چهار روز یکبار موها را بشویید، مقدار بیشتری مو می‌ریزد. چون در واقع حجم مویی که باید در شست‌وشوی روزانه از دست می‌دادید، یک جا جمع شده است.

در نهایت باید بدانید شامپو نکردن هیچ کمکی به شوره‌ی سر نمی‌کند و از طرف دیگر سرعت ریزش موی سر را هم کم نمی‌کند. پس با خیال راحت شامپو کنید.

داروهای ریزش و شوره‌ی سر

یکی از عوارض جانبی «ماینوکسیدیل» که برای درمان موی کم‌پشت استفاده می‌شود، شوره‌ی سر است. الکلی که در ماینوکسیدیل وجود دارد، پوست سر را خشک می‌کند و بعد از چند ماه استفاده، شوره‌ی سر آغاز می‌شود.

در بیشتر مواقع می‌توان این مشکل را با تغییر دارو یا استفاده از شامپوی ضدشوره،‌ حل کرد- یا اگر شوره مزمن شده باشد، کرم استرویید تجویز می‌شود.

فیناستراید، داوری ضدریزش دیگری است که به گفته‌ی پزشکان موجب شوره‌ی سر نمی‌شود.

شوره‌ی سر به یک "بیماری بهداشتی" است. ابداً جدی نیست، واگیر ندارد و به مشکلات سلامت جدی منجر نخواهد شد. اما اگر درمان نشود می‌تواند با افزایش تورم و خارش  به ریزش موی موقت منتهی شود. این هم دلیل دیگری برای آنکه موهایتان را با شامپوی ضدشوره بشویید. وقتی پوست سر درمان شود، موها دوباره رشد می‌کنند.

اگر خط رویش موهای‌تان عقب نشینی کرده، احتمال اندکی هم وجود دارد که به شوره‌ی سر هم مبتلا باشید. اگر ریزش مو دارید، احتمالاً ریزش شوره هم دارید.

Tags:

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید