چگونه با تاثیرات منفی فصل تابستان بر موهای خود مقابله کنیم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

چگونه با تاثیرات منفی فصل تابستان بر موهای خود مقابله کنیم؟

بخش اعظمی از شکوه و زیبایی انسان در موهایش نهفته است و مایه‌ی شگفتی و دغدغه‌ی همیشگی هم بوده است. و از بد شانسی ما این عنصر زیبایی در تابستان در معرض تخریب قرار دارد. بدترین اتفاقاتی که می‌تواند بیافتد چیست - و چگونه می‌توان با آن مقابله یا آسیب ناشی از آن را درمان کرد؟

در این مقاله با متخصصان در این باره گفتگو کرده‌ایم تا نکاتی را برای مقابله با مشکلات مو در تابستان به شما گوشزد کنند.

مشکل شماره 1: آفتاب سوختگی

خورشید موجب خشک شدن مو می‌شود. اگر خورشید مو را سوزانده باشد، تخریب صورت گرفته و مو کاملا خشک می‌شود.

برای مبارزه با این اتفاق جالب ترین محصول موجود در بازار نرم‌کننده‌های بعد از حمام است. اگر بیش از اندازه از این نرم‌کننده‌ها استفاده نکنید، هم به موهای‌تان حالت می‌دهد و هم ریشه‌ی مو را تقویت می‌کند.

کلاه هم می‌تواند از مو در برابر خورشید محافظت کند. اما خب هزینه‌اش هم این است که همیشه کلاه به سر بگذارید.

مشکل شماره 2: موهای سبز

اگر در استخرهای غیر استاندارد شنا کنید، موادی مانند مس در آب می‌تواند به موها بچسبد. موهای رنگ شده خصوصاً در طیف رنگ بور بیشترین آسیب را می‌بینند. کلر که یک کابوس تمام عیار است! pH موها را متعادل کنید و سعی کنید آن را به pH 3.5، که اسیدی است برسانید. با این کار می‌توان گفت یک مانع ایجاد کرده‌اید. [در برابر مواد سبز کننده در آب].

قبل از رفتن به استخر کلر یا آب دریا، موها را به طور کامل شستشو دهید. اگر آب شیرین موها را اشباع کند، آب شور یا آب حاوی مواد شیمیایی به راحتی نمی‌توانند از مانع محافظتی که روی تارهای مو قرار دارد عبور کنند.

مشکل شماره 3: استفاده از مواد شیمیایی برای تغییر بافت

هر روش شیمیایی می‌تواند مو را تضعیف کند از جمله روش‌های صاف کردن، وزگیرها، و رنگ مو.  وقتی مواد شیمیایی به نور خورشید اضافه شود، با دو مشکل مواجه هستید. حتی مواد شیمیایی برای جلوگیری از وز شدن مو در رطوبت تابستان می تواند اثر تضعیف‌کننده‌ی خفیف داشته باشد.

برخی از دیگر پزشکان اما معتقدند مشکل در جای دیگری است: 6٪ پراکسید. اکثر مردم از این ماده استفاده می‌کنند چون فکر می‌کنند باعث درخشندگی بیشتر مو زیر نور آفتاب می‌شود. هیچ چیزی به این اندازه به مو آسیب نمی‌زند. این ماده کوتیکول‌ها را تا آخرین حد ممکن باز می‌کند و اگر چیزی زیر آن قرار نداشته باشد و خورشید به آن بتابد، می‌تواند مو را مثل گندم آرد شده، تخریب کند. گاهی اوقات هم نمی‌توان این عامل را ثابت کرد.

مشکل شماره 4: کشیده شدن مو یا داغ کردن موهای‌آسیب دیده

هر نوع شانه کشیدن، برس کردن، یا خشک کردن می‌تواند موجب تضعیف مو شود.

گاهی اوقات برس کشیدن محکم موی خیس می‌تواند مو را از ریشه بکند. اگر شانه می‌کشید حتما از شانه‌های با دندانه‌ی درشت استفاده کنید و اگر از سشوار استفاده می‌کنید، حواس‌تان باشد که سشوار متمرکز نباشد.

از سشوار تورمالین استفاده کنید. قبل از خشك كردن با سشوار، از نرم‌کننده‌های بعد از حمام استفاده کنید. و اگر در حال شنا کردن بوده‌اید حتما موها را با آب فاقد مواد شیمیایی کامل شست و شو دهید.

اگر موهای شما حالت دارد، می توانید از یک محصول حالت دهنده هم استفاده کنید، بخش‌هایی از مو را دور انگشت خود بپیچید و چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود. فر دادن مو با انگشتان دست باعث می‌شود از سشوار کمتر استفاده کنید. یا اینکه حتی می‌توانید موهای خود را ببافید (بافت شل) و بگذارید خشک شود بعد با انگشت گره‌های فرخورده را از هم باز کنید.

هرگز حوله را روی موی خیس نکشید. بلکه آن را صرفا روی موی خیس فشار دهید. اگر حوله را جلو و عقب بکشید، کوتیکول‌ها را باز می‌کنید؛ و بعد وقتی در برابر حرارت قرار می‌دهید (مثلا حرارت سشوار)، به مو آسیب می‌رسد. حوله‌های مو مخصوص با قدرت جذب بالا در سایت‌های زیبایی در دسترس هستند.

کش‌های پارچه‌ای یا پلاستیکی هم به شدت مو را تضعیف می‌کنند. هر بار که موها را می‌کشید، پیچ و تاب می‌دهید و پشت سر می‌بندید مو ضعیف‌ می‌شود. دم اسبی‌های سفت (و یا گره زدن موی خیس) حتی می‌توانند خط رویش مو را در طول زمان عقب ببرد.

اگر شما اکستنشن دارید، می‌توانید بدون درآوردن آن شنا کنید دوش بگیرید یا هر کار دیگری که دوست دارید انجام دهید. توصیه می‌شود از اکستنش‌هایی استفاده کنید که کلیپسی نیستند. البته این اکستنشن‌ها برای سه تا شش ماه بیشتر مناسب نیستند

مشکل شماره 5: استفاده از مواد غذایی روی موها

غذا برای جذب شدن در داخل بدن است. غذاهای غنی از امگا -3 مانند ماهی‌های چرب و روغن کتان می‌تواند برای مو موثر باشد. پزشکان به مصرف بیوتین، نوعی ویتامین B اعتقاد دارد. آن‌ها به همه توصیه می‌کنند که روزانه 2.5 میلی‌گرم از مواد حاوی بیوتین مصرف کنند. قبل از استفاده از هر محصول بدون نسخه، حتما برچسب ها را بخوانید و با پزشک خود مشورت کنید.

با این حال، برخی از مردم اصرار دارند که از مواد غذایی روی موهای‌شان استفاده کنند. آبلیمو، آب‌جو، آب پیاز، روغن زیتون و سس مایونز، چند نمونه از درمان‌های خانگی هستند که پزشکان مختلف شاهد آن بوده‌اند. خواهشاً از محصولات حرفه‌ای و مخصوص مو استفاده کنید. همه‌ی این محصولات آزمایش شده‌اند.

این مطالب را نیز بخوانید:

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید