فیناستراید (پروپشیا) درمانی دارویی برای مشکل ریزش مو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.86 (7 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 فیناستراید (پروپشیا) درمانی دارویی برای مشکل ریزش مو

ریزش مو در بسیاری از موارد ارثی است و DHT نقش مهمی در آن بازی می‌کند. DHT  به کمک آنزیم 5α-ردوکتاز از هرمون تستسترون مردانه تولید می‌شود و روی فاز رشد موها اثر می‌گذارد و موجب تخریب تدریجی ریشه‌ی مو می‌شود. فیناستراید آنزیم 5α-ردوکتاز را بدون تاثیرگذاری بر هورمون تستسترون مردانه سرکوب می‌کند. فیناستراید به صورت طبیعی در بالانس هورمونی بدن وجود ندارد در نتیجه مصرف آن می‌تواند عملکرد این آنزیم تاثیرگذار را کندتر کند و مانع تجمع DHT در پوست سر شود. تخریب باقی ریشه‌های مو متوقف می‌شود و آن بخشی از ریشه‌ی مو که از بین رفته است دوباره تحریک به رشد مجدد می‌شود.

فیناستراید: طریقه‌ی مصرف و عوارض جانبی

فیناستراید دارویی است که فقط با تجویز و نسخه‌ی پزشک می‌توانید آن را تهیه کند و هم برای زنان و هم مردان مناسب است. به طور کلی قرص فیناستراید را باید روزانه یک عدد در بازه‌های زمانی 3 تا 6 ماه مصرف کرد تا تاثیر آن را شاهد بود. برای دست یابی به بهترین نتیجه ممکن فیناستراید را باید دائمی مصرف کرد. توصیه شده است که در طول درمان مرتب با پزشک خود در ارتباط باشید.

متاسفانه‌ داروهای تجویزی می‌توانند عوارض جانبی هم داشته باشند. البته عوارض جانبی فیناستراید جزئی است و معمولا به آسانی می‌توان آن‌ها را تحمل کرد. نزدیک به اکثریت کسانی که (96 درصد) فیناستراید را مصرف کرده‌اند هیچ عارضه‌ی جانبی را متحمل نشده‌اند. پژوهش‌های بالینی نشان می‌دهد که نزدیک به 3.8 درصد از مردان درگیر عارضه‌ی جانبی فیناستراید بر توانایی جنسی‌شان شده‌اند (کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ، کاهش انزال) و همه‌ی این عوارض با قطع کردن مصرف دارو حتی بعد از مدت طولانی مصرف آن، به سرعت از بین خواهد رفت.

موفقیت در درمان ریزش مو

86 درصد از مردانی که در یک پژوهش دارویی روی فیناستراید شرکت کرده بودند و دچار طاسی در تاج سر بودند، اعلام کردند که ریزش موهایشان با مصرف این دارو متوقف شده و حتی موهای جدید رشد کرده است. مطالعات نشان می‌دهد که 50 درصد از این شرکت‌کنندگان بعد از 12 ماه مصرف اعلام کرده‌اند که حجم موهای‌شان بیشتر شده است. در مطالعه‌ای دیگر هم که روی مردانی انجام شده که دچار ریزش مو در بخش فوقانی سر و خط رویش موها بوده‌اند، 35 درصد از شرکت‌کنندگان بعد از مصرف رشد موهای‌شان را دوباره به دست آورده اند.

فیناستراید موضعی

با اینکه فیناستراید موضعی هنوز توسط FDA تایید نشده است، اما مطالعات مختلف نشان می‌دهد که تاثیر فیناستراید موضعی بسیار به تاثیر فیناستراید خوراکی شبیه است با این تفاوت که عوارض جانبی کمتری دارد. هر نوع اطلاعات دیگری که درباره‌ی این دارو نیاز دارید را می‌توانید از کلینیک‌های درمانی ریزش مو بخواهید.

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید