پاسخ به پرسش‌های متداول درباره داروی ماینوکسیدیل

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.50 (6 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

http://phhtc.ir/index.php/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84/%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%85%D9%88

 آیا زنان و مردان هر دو، می‌توانند از این محصول استفاده کنند؟

مردان و زنان می‌توانند از ماینوکسیدیل برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده کنند. انواع مایندوکسیدیل بدون نسخه‌ی مخصوص زنان و مردان فقط در میزان غلظت با هم تفاوت دارند.

آیا تاثیرگذاری آن روی مردان و زنان تفاوت دارد؟

ماینوکسیدیل برای استفاده از مردان و زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنیک طراحی شده است. همه‌ی افراد به ماینوکسیدیل پاسخ نمی‌دهد. کسانی که مایندوکسیدیل در بدن‌شان واکنش خوبی دارد، کسانی هستند که بعد از گذشته چند ماه استفاده‌ی دو بار در روز از دارو، شاهد تغییر در حجم موهای‌شان باشند.

شیوه‌ی مصرف روگین چیست؟

بسته به ناحیه‌ی مورد نظر، مقدار کافی از ماینوکسیدیل را روی انگشتان خود بریزید. در بخش کم‌پشت شده‌ی سر، فرق موها را باز کنید و فوم مایندوکسیدیل را مستقیما روی پوست سر قرار دهید. فوم را روی پوست سر پخش کنید و به آرامی ماساژ دهید تا مطمئن شوید کل منطقه را پوشش داده‌اید. پس از اتمام این کار، دست‌ها را بشویید و اجازه دهید پوست‌ سرتان خشک شود. یک بار صبح‌ها و یک بار شب‌ها قبل از رفتن به رختخواب، همین روند را تکرار کنید.

اگر یک روز نوبت مصرف را فراموش کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر شما یک روز مصرف ماینوکسیدیل را فراموش کنید، نیازی به دو برابر کردن دوز آن در مصرف بعدی نیست. دو برابر شدن دوز روزانه، تاثیرگذاری آن را بیشتر نخواهد کرد. با این حال، عوارض جانبی دیگری مانند خارش، سوزش و تحریک را تجربه خواهید کرد.

آیا مایندوکسیدیل را بدون نسخه‌ی پزشک می‌توانم تهیه کنم؟

در سال 1996، FDA فروش بدون نسخه‌ی ماینوکسیدیل موضعی (Rogaine) برای درمان الگوی طاسی مردانه در مردان و زنان را تأیید کرد.

چه کسانی کاندیدای خوبی برای استفاده روگین نیستند؟

ماینوکسیدیل به طور معمول برای بیمارانی مفید است که کمتری از 5 سال به ریزش مو مبتلا بوده‌اند و هنوز حجم قابل توجهی از موهای‌شان در ناحیه‌ی درگیر طاسی باقی مانده است. اگر ریزش مو کامل شده و تنها چند تار موی کوچک در یک ناحیه باقی مانده باشد، ماینوکسیدیل تاثیری نخواهد داشت. برچسب دارویی مایندوکسیدیل می‌گوید بر اساس تحقیقاتی که پیش از ورود دارو به بازار انجام شده این محصول می‌تواند روی ناحیه‌ی تاج سر به ریزش مو کمک کند. پس از بررسی الگوی ریزش مو، متخصص مو می‌تواند ماینوکسیدیل را برای کاهش ریزش مو در دیگر نواحی سر تجویز کند.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل به عنوان یک داروی موضعی که برای درمان آلوپسی آندروژنیک مصرف می‌شود به طور کلی عوارض قابل تحملی دارد. عوارض جانبی شایعی که مصرف کنندگان اعلام کرده‌اند شامل خارش، سوزش، تحریک و قرمزی است. افرادی که واکنش آلرژیک و یا سوزش و حساسیت بعد از استفاده از ماینوکسیدیل دارند، باید مصرف آن را قطع کنند یا محصولات مشابهی مثل لوسیون و فوم آن را جایگزین کنند. واکنش‌های پوستی ممکن است نسبت به عنصر دیگری در محصول باشد لزوماً بیماران به خود این دارو حساسیت نداشته باشند.

آیا امکان دارد مایندوکسیدیل موجب ریزش موقت مو شود؟

برخی از بیماران شاهد ریزش موی موقت در طی چند هفته یا چند ماه، ابتدایی مصرف دارو بوده‌اند. علت این اتفاق می‌تواند مربوط به افزایش تقسیم سلول‌های فولیکولی مو باشد که معمولاً موقت است.

آیا ماینوکسیدیل بر فشار خون تاثیر می‌گذارد؟

افت فشار خون در حالت ایستاده ممکن است در برخی از بیماران دیده شود، به ویژه هنگامی که دارو در ناحیه‌ی وسیعی از پوست سر استفاده می‌شود. اگر با مصرف ماینوکسیدیل دچار افت فشار خون ناگهانی شدید، باید مصرف دارو را قطع و با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی می‌توانم مصرف ماینوکسیدیل را قطع کنم؟

وقتی استفاده از ماینوکسیدیل را آغاز می‌کنید باید بدانید که این درمان یک فرآیند مادام العمر است. ماینوکسیدیل برای اکثر افرادی که از آن استفاده می‌کنند، بعضی افراد ممکن است بهبودی کامل را تجربه کنند و بعضی دیگر فقط ممکن است متوجه کاهش ریزش مو شوند. باید تا 6 ماه کامل از مصرف روزانه دارو بگذرد، تا متوجه تاثیر آن شوید. ماینوکسیدیل تنها تا وقتی که از آن استفاده می کنید، تاثیرگذار است به محض قطع دارو، متوجه ریزش دوباره موها خواهید شد.

"ریزش مو جبرانی" پس از ماینوکسیدیل چیست؟

برخی از افرادی که مصرف ماینوکسیدیل را قطع می‌کنند، ممکن است دچار "ریزش موی جبرانی" شوند یعنی موهای‌شان را با سرعت شدیدی از دست می‌دهند تا میزان ریزشی که در دوران مصرف ماینوکسیدیل قطع شده، جبران شود؛ تا جایی که انگار بیمار اصلا دارو را مصرف نکرده است.

آیا مصرف طولانی مدت ماینوکسیدیل خطری ندارد؟

ماینوکسیدیل موضعی برای استفاده طولانی مدت برای درمان آلوپسی آندروژنیک بی‌خطر است. اگر بیمار عوارض جانبی مانند خارش، سوزش، حساسیت یا قرمزی داشته باشد، باید در ماه‌های اول به پزشک اطلاع دهد و اگر این عوارض آزاردهنده شد، باید مصرف دارو را قطع کند. اکثر بیماران ماینوکسیدیل موضعی را به صورت مداوم مصرف می‌کنند یا تا زمانی که فیناستراید را شروع کنند یا جراحی کاشت مو را انجام دهند. اگر موهای باقی مانده هنوز هم در خطر باشند، ماینوکسیدیل می‌تواند همزمان با فیناستراید یا بعد از پیوند مو هم مصرف شود.

آیا داروهایی وجود دارد که نباید با ماینوکسیدیل مصرف شود؟

ماینوکسیدیل موضعی می‌تواند همزمان با اکثر داروهای خوراکی مصرف شود. اگر داروهای فشار خون خوراکی مصرف می‌کنید، با پزشک عمومی مشورت کنید و به او اطلاع دهید که از ماینوکسیدیل موضعی استفاده می‌کنید.

آیا شرایط جسمی و بیماری خاصی وجود دارد که مانع مصرف ماینوکسیدیل شود؟

ماینوکسیدیل خوراکی در ابتدا به عنوان داروی ضد فشار خون قوی به بازار آمد. ماینوکسیدیل موضعی خاصیت جذب سیستماتیک دارد، بنابراین اگر فشار خون پایین دارید، نباید ماینوکسیدیل مصرف کنید مگر آنکه پزشک اجازه‌ی مصرف را بدهد.

تاثیرگذاری ماینوکسیدیل چه تفاوتی با فیناستراید دارد؟

تحقیقات نشان داده اند که فیناستراید در مقایسه با مینوکسیدیل برای درمان الگوی طاسی مردانه در مردان موثرتر است. مصرف همزمان این دو ممکن است اثر فیناستراید را تقویت کند، اما به دلیل میزان اندک تفاوت در افزایش تاثیرگذاری معمولا توصیه نمی‌شود.

آیا بعد از جراحی پیوند مو باید مصرف روگین را قطع کنم؟

بیماران می‌توانند تا روز قبل از انجام جراحی پیوند مو هم از روگین استفاده کنند. اما پس از پیوند مو، باید به مدت یک هفته مصرف را قطع کنند و بعد از این مدت زمانی دوباره می‌توانند روند درمان با روگین را ادامه دهند.

آیا می‌توانم محصولات مراقبت از مو مانند نرم‌کننده‌ها را همزمان با روگین استفاده کنم؟

اگر به استفاده‌ی روزانه دو بار از محلول/فوم روگین پایبند باشید و فرصت بدهید که روی پوست سر خشک شود، می‌توانید از محصولات دیگر مراقبت از مو هم استفاده کنید.

آیا زنان هم می‌توانند از ماینوکسیدیل 5 درصد استفاده کنند؟

روگین بسیار قوی (5٪) برای استفاده‌ی مردان در فرمولاسیون فوم برای دوز مصرف دو بار در روز تجویز می‌شود. روی برچسب این دارو نوشته شده "فقط برای مردان" که علت آن هم مطالعات اولیه‌ی انجام شده بر میزان اثربخشی و ایمنی آن در مردان است. اما به این معنا نیست که دارو روی زنان تاثیری ندارد، پزشک ممکن است تشخیص دهد شما می‌توانید از غلظت بالاتر دارو استفاده کنید. مصرف روگین فقط برای زنان باردار ممنوع است.

کدام محصول برای استفاده بهتر است: فوم یا محلول؟

این که می‌خواهید از فوم یا محلول ماینوکسیدیل استفاده کنید، انتخاب شماست زیرا در هر دو نوع، عناصر فعال به یک اندازه وجود دارند و به همان اندازه هم موثر هستند. بعضی از بیماران گفته‌اند که فوم کمی چسبناک است و محلول هم ناخواسته روی سر در نواحی که نیازی به دارو ندارد، سرازیر می‌شود.

آیا ماینوکسیدیل می‌تواند موجب رشد مو در سایر قسمت های بدن شود؟

اگر ماینوکسیدیل موضعی به صورت مداوم در تماس با دیگر نقاط پوست باشد، می‌تواند سبب رشد مو در این قسمت‌ها شود. پس از استفاده از ماینوکسیدیل و ماساژ آن روی سر با نوک انگشتان، حتما دست‌هایتان را بشویید.

آیا مصرف ماینوکسیدیل محدوده‌ سنی خاصی در بیماران دارد؟

برای استفاده از فوم ماینوکسیدیل یا محلول آن، محدوده سنی خاصی وجود ندارد. بهتر است که بیماران قبل از شروع به مصرف، توسط پزشک متخصص مو چکاپ شوند. ارزیابی میکروسکوپی پوست سر و یا نقشه برداری از الگوی ریزش مو، کمک می‌کند که پزشک درک درستی از نوع ریزش موی شما پیدا کند و بهتر بتواند میزان تاثیرگذاری دارو را مشاهده و ثبت کند.

آیا ماینوکسیدیل می‌تواند موجب رشد و ضخیم شدن موهای ابرو هم بشود؟

ماینوکسیدیل اساساً برای رشد ابرو به کار نمی‌رود اما اثبات شده است اگر هنوز ابروها فولیکول زنده داشته باشند، می‌تواند بر کیفیت و کمیت آن تاثیرگذار باشد. بنابراین، به احتمال زیاد ماینوکسیدیل برای کسانی که بیش از اندازه ابروهای‌شان را اصلاح کرده‌اند تاثیرگذار نیست چون فولیکول فعالی ندارند. در حال حاضر FDA استفاده‌ی ماینوکسیدیل برای رشد ابرو را تایید نکرده است.

آیا می توانم از روگین در دوران بارداری یا پرستاری استفاده کنم؟

ماینوکسیدیل موضعی توسط FDA در دوران بارداری در رده‌ی C قرار داده شده است. رده C یعنی با آزمایش بر روی حیوانات نشان داده شده که خطراتی برای رشد جنین ایجاد می‌شود. اما مطالعاتی در این زمینه روی زنان انجام نشده است. ماینوکسیدیل موضعی نباید برای زنان باردار یا پرستار تجویز شود.

آیا در دوران بارداری من، همسرم می‌تواند از ماینوکسیدیل استفاده کند؟

مطالعات فعلی نشان می‌دهد نیازی نیست که مردان مصرف ماینوکسیدیل را در دوران بارداری شریک‌شان قطع کنند. مقدار ماینوکسیدیلی که در اسپرم مردانه دفع می‌شود، احتمالا ناچیز است. با این حال، زن باردار به علت احتمال خطر برای جنین نباید به محلول یا فوم ماینوکسیدیل دست بزند.

دیدگاه‌ها   

0 #7 فرشته 1397-06-08 23:44
به نقل از فرناز:
سلام. ببخشید من متوجه نشدم ینی بعد از استفاده باید رفت حموم؟؟؟ یا نیازی نیس

نه..تا به نقل از فرناز:
سلام. ببخشید من متوجه نشدم ینی بعد از استفاده باید رفت حموم؟؟؟ یا نیازی نیس

چهار ساعت بعد استفاده از دارو نه بخواب و نه حموم برو..تادیکی دوساعت هم روسری سرت نکن..
نقل قول کردن
0 #6 مدیریت 1397-05-25 12:42
به نقل از صابر:
سلام من از این دارو برای ریش استفاده کردم ولی در نقاط دیگر بدنم مثل زیر چشم ها و روی گوش ها و حتی پیشانی شاهد افزایش رویش مو شدم باید چیکار کنم؟؟؟

بايد ماينوكسيديل قطع شود چون يكي از عوارض ماينوكسيديل در آمدن موهاي زائد ميباشد
نقل قول کردن
+1 #5 مدیریت 1397-05-14 12:01
ماينوكسيديل پس از مصرف چند ساعتي روي سر بماند و سپس آن را شستشو دهيد
نقل قول کردن
-2 #4 مدیریت 1397-05-14 11:57
مصرف ماينوكسيديل و قطع دوره درمان آن بايد با دستور پزشك باشد، زيرا قطع ناگهاني ماينوكسيديل در مواردي باعث ريزش موي فرد ميشود.
نقل قول کردن
+1 #3 taha 1397-03-10 13:46
باسلام و خسته نباشید
آیا در ماه اول مصرف ، برخورد ماینوکسیدیل با موهایی که موجود هست و سالم هستند باعث ریزش آنها هم میشود؟
ممنون از شما
نقل قول کردن
+3 #2 فرناز 1397-03-08 19:40
سلام. ببخشید من متوجه نشدم ینی بعد از استفاده باید رفت حموم؟؟؟ یا نیازی نیس
نقل قول کردن
+3 #1 صابر 1397-01-29 23:49
سلام من از این دارو برای ریش استفاده کردم ولی در نقاط دیگر بدنم مثل زیر چشم ها و روی گوش ها و حتی پیشانی شاهد افزایش رویش مو شدم باید چیکار کنم؟؟؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید