ریزش موی ابرو - تمام نکات ازعلت‌های ریزش ابرو تا گزینه‌های درمانی و کاشت ابرو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.77 (15 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

علت ریزش موی ابرو چیست؟ چه درمان‌هایی برای این مشکل وجود دارد؟ کاشت ابرو راه‌حل خوبی است؟ درباره علت ریزش موی ابرو و گزینه‌های ترمیم آن بیشتر بدانید.

هرازگاهی، ریزش موی ابرو کاملاً طبیعی است. ابرو هم مانند هر موی دیگری در بدن، یک چرخه طبیعی دارد که شامل موریزی در مرحله آخر می‌شود.

اما این روند نباید جلب‌توجه کند و قطعاً نباید تکه‌های کچلی به‌جا بگذارد یا حتی موجب ریزش کامل ابرو شود. اگر متوجه شدید که ابروهایتان به‌شدت و به‌طور ناگهانی ریخت یا ابروهای ضخیمتان بی‌هیچ دلیلی نازک شد باید نگران شوید.

اکثر ما فکر می‌کنیم که ابروها بیشتر جنبه زیبایی دارند اما آن‌ها از چشم‌ها در برابر ذرات و مایعات هم محافظت می‌کنند. به همین دلیل، چه مرد باشید چه زن، جلوگیری از ریزش ابرو اهمیت دارد.

ریزش ابرو می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری باشد. پس یافتن علت ریزش ابروها بسیار مهم است.

تصاویر ریزش ابرو

تصاویر زیر چگونگی ریزش ابروها را نشان می‌دهند. اگر ابروهایتان شبیه هریک از این تصاویر است، بیشتر ازآنچه باید ریزش ابرو دارید.

تصویری از چگونگی ریزش ابروها

 

تصویری از چگونگی ریزش ابروها

علت ریزش موی ابرو چیست؟

ریزش موی ابرو دلایل مختلفی دارد. یکی از آن‌ها برداشتن بیش‌ازحد ابرو با موچین است. اگر از موچین استفاده نمی‌کنید، ریزش ابرو بنا به یکی از دلایل زیر اتفاق می‌افتد.

  1. کمبود مواد مغذی

همان‌گونه که رژیم غذایی ناسالم موجب ریزش مو می‌شود، کمبود پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها هم بر رشد ابرو تأثیر می‌گذارد و موجب ریزش آن می‌شود.

  1. مصرف دارو

مصرف داروهایی که یکی از عوارض جانبی آن‌ها ریزش مو است موجب ریزش ابروها و موهای دیگر بدن می‌شود. یکی از این موارد، داروهایی است که برای شیمی‌درمانی بیماران مبتلا به سرطان استفاده می‌شود.

اختلالات هورمونی در زنان هم موجب نازک شدن ابروها می‌شود، مخصوصاً اگر به لحاظ ژنتیکی مستعد ریزش مو باشند. داروهای دیگر هم که در فعالیت هورمونی اختلال ایجاد می‌کنند موجب ریزش ابرو می‌شوند.

  1. اختلالات خودایمنی

اختلالات خودایمنی متعددی موجب ریزش موی ابروها می‌شوند. درواقع، ریزش مو یکی از علائم شایع بیماری‌های خودایمنی است. شایع‌ترین این اختلالات که موجب ریزش موی ابرو می‌شوند، عبارت‌اند از:

  1. آلوپسی آره‌آتا

در این عارضه، بدن به فولیکول مو حمله می‌کند و موجب ریزش مو در نواحی مختلف می‌شود. اگر آلوپسی در ابروها اتفاق بیفتد، بخشی یا کل ابروها می‌ریزند. ریزش موی ناشی از آلوپسی ابرو شاید دائم باشد اما در اکثر افراد این عارضه موقت است.

برخی از افراد در زمان‌های مختلف دچار ریزش مو می‌شوند و دوباره موها رشد می‌کنند اما برخی دیگر فقط یک‌بار دچار این عارضه می‌شوند.

  1. لوپوس

یکی از علائم این اختلال خودایمنی، ریزش مو است و یکی از نواحی ابتدایی بدن که دچار آن می‌شود، ابرو است.

  1. عوارض پوستی

افراد مبتلا به اگزما یا درماتیت آتوپیک دچار خارش در ناحیه ابرو و ریزش مو می‌شوند. پسوریازیس و درماتیت سبورئیک هم منجر به ریزش مو در خط ابرو می‌شوند، البته اگر آن ناحیه دچار شده باشد. درماتیت تماسی هم موجب ریزش ابروها می‌شود.

زائده‌های پوستی مانند خال‌ها حتی اگر بدخیم نباشند، اگر در ناحیه ابرو ایجاد شوند موجب ریزش تکه‌هایی از موی ابرو می‌شوند.

  1. مشکلات تیروئید

کم‌کاری تیروئید، عارضه‌ای که در آن غده تیروئید به‌اندازه‌ای که باید فعال نیست، معمولاً یکی از علل نازک شدن ابرو است. این عارضه علائم زیادی مانند خشک شدن پوست، خستگی شدید و افزایش وزن ناگهانی دارد.

نازک شدن موها ازجمله ابرو در مراحل بعدی کم‌کاری تیروئید مشخص می‌شود. ریزش موی ابروها قابل‌توجه‌تر از بخش‌های دیگر است زیرا موی ابرو کم‌حجم‌تر از موهای سایر نقاط بدن است.

البته تنها علت نازک شدن ابرو اختلال در غده تیروئید نیست اما ریزش ابرو در اثر کم‌کاری تیروئید، الگوی بسیار مشخصی دارد. ریزش مو یا نازک شدن ابرو معمولاً در لبه خارجی یا یک‌سوم خارجی ابرو اتفاق می‌افتد.

  1. اثر زخم

حوادث یا سوختگی‌های روی صورت ممکن است منجر به به‌جا ماندن اثر زخم و از بین رفتن دائم ابرو شوند.

  1. افزایش سن

موهای ابرو هم مانند موهای نقاط دیگر بدن با افزایش سن می‌ریزند.

  1. بیماری هانسن

احتمالاً آن را با نام جذام یا خوره می‌شناسید. اگر ناحیه ابرو را درگیر کند موجب ریزش موی ابرها می‌شود.

درمان ریزش موی ابرو

درمان ریزش ابروها انواع مختلفی دارد. برخی از این درمان‌ها از ریزش بیشتر ابروها جلوگیری می‌کنند.

درمان نازک شدن ابرو بر رشد مجدد متمرکز شده است. درمان‌های موجود انواع مختلف دارند، از داروهای موضعی گرفته تا جراحی. یکی از درمان‌های رایج ریزش ابرو، روگائین است.

این دارو به‌صورت مایع یا لوسیون موجود است. برخی معتقدند که این دارو برای جلوگیری از ریزش ابرو و کمک به رشد مجدد آن پس از چند ماه استفاده مستمر فوق‌العاده است.

برخی افراد برای متوقف کردن ریزش ابرو از لاتیس استفاده می‌کنند که تنها داروی تجویزی برای رشد مژه است. درمان با لاتیس علاوه بر رشد مجدد ابروها موجب تیره شدن پوست زیر آن‌ها هم می‌شود که موجب تیره‌تر و درنتیجه ضخیم‌تر دیده شدن ابروها می‌شود.

بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. بهترین درمان، ابتدا علل ریزش مو را هدف قرار می‌دهد و هر دارویی ابتدا ریشه مشکل را درمان می‌کند.

دارو، علت ریزش ابرو را از بین می‌برد و هنگامی‌که هنوز ابروها مثلاً در اثر اگزما در حال ریزش هستند، موجب رشد دوباره آن‌ها می‌شوند.

اگر داروهای خانگی را ترجیح می‌دهید و مطمئن شده‌اید که ریزش موی ابروهایتان موقتی است برای تحریک رشد مو می‌توانید از داروهای خانگی استفاده کنید. متأسفانه در برخی موارد مانند اثر زخم ناشی از سوختگی یا موارد حاد آلوپسی، ریزش ابرو دائم است و داروهای خانگی تأثیری ندارند. می‌توانید به گزینه جراحی‌ترمیم ابرو فکر کنید که همان کاشت مو برای ابروهاست.

کاشت ابرو چیست؟

گزینه‌های درمانی زیادی برای ریزش دائم ابرو وجود ندارد. به‌غیراز تتو و استفاده از لوازم‌آرایش برای کشیدن ابرو روی صورت، تنها گزینه کاشت ابروست.

بهتر است صادق باشیم، تتوی ابرو و آرایش هرگز ظاهری طبیعی ندارند و دائم نیستند. گاهی هم ترسناک هستند! پس اگر می‌خواهید یک‌بار برای همیشه این مشکل را برطرف کنید باید کاشت ابرو انجام دهید.

در جراحی کاشت مو، تعدادی مو از ناحیه دیگر بدن که فولیکول‌های فعال دارد برداشته می‌شود. مو معمولاً از پشت سر برداشته می‌شود و در ناحیه ابرو قرار می‌گیرد.

اگر کاشت ابو توسط متخصص‌ترمیم مو انجام شود، نتایج رضایت‌بخشی خواهد داشت.

کاشت ابرو اگر توسط متخصص انجام شود، چند روز طول می‌کشد. قبل از انجام جراحی، سابقه جراحی را که انتخاب کردید بررسی کنید و مطمئن شوید مدل ابروهایی که کاشته خوب است. شکل ابروی مردان و زنان باهم متفاوت است و اگر ظاهری طبیعی می‌خواهید باید جراح این نکته را مدنظر قرار دهد.

این جراحی ترمیمی، بهترین درمان برای آلوپسی ابرو است زیرا کاشت ابرو را می‌توان هم در ناحیه کوچکی انجام داد هم کل ابرو.

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید