کاشت موی بدن بر سر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.05 (10 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

کاشت موی بدن بر سر (BHT)

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. مو را می‌توان از پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیربغل یا حتی صورت گرفت.

موی بدن برخی بیماران می‌تواند منبع هزاران گرافت یا پیوند باشد و ناحیه‌های اهدا کننده بسیاری را به ویژه برای بیمارانی ایجاد کند که بدنی پرمو دارند. از این ناحیه اهدا کننده وسیع برای پرپشت کردن کلی مو یا پر کردن طاسی وسط سر در عمل‌هایی بهره گرفته می‌شود که در صورت عدم برداشت مو از بدن به دلیل محدودیت بانک موی سر قابل انجام نباشد. با این حال روش برداشت مو از بدن یا BHT برای ترمیم کامل موی سر یا ترمیم خط رویش مو کاربرد ندارد. موی بدن به روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) جدا می‌شود، بدون این که جای زخم باقی بماند. سپس گرافت‌های مو به همان تکنیک کاشت گرافت‌های موی سر در پوست سر کاشته می‌شود.

متقاضیان مناسب کاشت مو از بدن به سر یا روش BHT

موهای اهدایی معمولاً از قسمت تراشیده سر، برای مثال پشت یا کنار سر، گرفته می‌شود. اما اگر بیمار در این نواحی از سر موی کافی نداشته باشد، بعضی از عمل‌های کاشت مو قابل انجام نخواهد بود. یکی از دلایل نداشتن بانک موی کافی ریزش موی معمول و دلیل دیگر این است که به دلیل کاشت مو در گذشته نمی‌توان دیگر از پوست سر به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد. نتایج کاشت مو با موی اهدایی نامناسب معمولاً رضایت‌بخش نیست، چرا که ریزش مو را فقط در حد جزیی جبران می‌کند. به علاوه جای زخم ناشی از عمل جراحی جلب توجه خواهد کرد.

معیارهای ارزیابی مناسب بودن کاشت موی بدن بر سر یا BHT: شاخص بدنه‌ی اهداکننده

از تکنیکی خاص به نام شاخص بدنه‌ی اهدا کننده یا TDI برای تعیین امکان سنجی BHT استفاده می‌شود. TDI برای ارزیابی ناحیه اهدا کننده برای پیوند موی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تراکم مو باید بالای 40 فولیکول در سانتی‌متر مربع باشد
 • شباهت بین موی بدن و سر
 • تعداد فولیکول‌های حاوی 2 تا 3 فولیکول مو
 • وسعت منطقه اهداکننده
 • طول موی بدن

در صورتی که شاخص بدنه‌ی اهداکننده کمتر از 4 باشد، بیمار برای پیوند مو از بدن به سر مناسب نیست. بیمارانی که نمره‌ی شاخص‌شان بین 7-5 باشد، تحت شرایط خاص مناسب هستند. بیماران با نمره 8 یا بیش از حد لازم برای در ناحیه‌ی اهداکننده موهای قابل پیوند به سر دارند و بنابراین کاندید مناسبی برای پیوند موی بدن هستند.

تفاوت بین کاشت مو به روش BHT-FUE و روش متعارف  FUE

روش برداشت مو از بدن در اصل همان تکنیک استخراج واحد فولیکولی (FUE) یا یک به یک است؛ فقط  ناحیه‌های اهدا کننده از پوست سر به ریش، قفسه سینه، بازو، پا و … گسترش یافته است. کاشت موی بدن بر سر یا BHT عموماً در مواردی به کار برده می‌شود که پوست سر دیگر برای استخراج گرفت مناسب نباشد یا موی سر به اندازه کافی پرپشت نباشد. با توجه به این که سر در بسیاری موارد ناحیه اهدا کننده مناسبی نیست، روش FUE تکامل داده شد و روش BHT ابداع گردید. واحدهای فولیکولی در صورت وجود شرایط فیزیولوژیک به طور مستقیم از نواحی مختلف بدن، مانند سینه، شکم، بازو یا پا، گرفته و در پوست سر کاشته می‌شود. گرافت‌های گرفته شده به روش BHT چرخه رشد متفاوتی دارد، هرچند برای اثبات این موضوع باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود. همچنین این گرافت‌ها با گرفات‌های سر از این نظر تفاوت دارد که در اولی یک تار مو و در دومی 1 تا 4 تار مو وجود دارد.

تفاوت‌های اصلی بین روش کاشت موی  BHT-FUE و FUE

 • جهت رشد واحدهای فولیکولی
 • نوع پوست و ویژگی‌های آن
 • عمق واحد فولیکولی زیر پوست
 • ضخامت و ساختار مو (صاف، مجعد یا فر بودن)

جراح کاشت مو به روش برداشت مو از بدن، باید اطلاعات و تجربه کافی در زمینه روش‌های کاشت FUT و FUE داشته باشد و بتواند اصول تئوری را به مرحله عمل درآورد تا نتیجه موفقیت‌آمیز به دست آید. اصل‌هایی که جراح باید حین کاشت مو در نظر بگیرد عبارت است از:

 • استخراج صحیح موهای اهدایی
 • آماده‌سازی مناسب واحدهای فولیکولی
 • نگهداری بدون اشتباه گرافت‌های استخراج شده و آب‌رسانی آن‌ها به شیوه صحیح
 • کاشت مناسب گرافت‌ها و در نظر گرفتن جهت رشد و نظم و آرایش گرفات‌ها
 • ایجاد یک خط رویش موی طبیعی
 • دقت و مهارت بالا در انجام عمل و آسیب رساندن به حداقل گرافت‌ها

سه عامل کلیدی موفقیت کاشت مو به روش BHT

 • استخراج فولیکول‌های مو
 • چرخه رشد موهای بدن
 • سازگاری موی سر با موی بدن

محدودیت‌های BHT

تا کنون پژوهش های کافی در زمینه برداشت مو از بدن به عنوان یک تکنیک کاشت مو  انجام نشده است و اکثر پژوهش‌ها بر روش‌های FUE  و FUT متمرکز شده است. روش BHT به دلیل نبود تجربه و دانش کافی عموماً به عنوان آخرین روش کاشت و افزایش موی سر در نظر گرفته می‌شود. بیمارانی که درصدد انجام کاشت مو به روش BHT هستند، باید بدانند که تضمینی برای ریشه‌دار شدن درصد بالایی از ایمپلنت‌ها (گرافت‌های کاشته شده) وجود ندارد. ممکن است ساختار موی بدن پس از کاشت تغییر کند، موی کاشته شده در اکثر موارد بلندتر و صاف‌تر می‌شود و شباهت جالب توجهی به ساختار موی سر پیدا می‌کند.

این نکته را به بیمارانی که قصد عمل BHT دارند یادآوری می‌کنیم که این روش آخرین راه ‌حلی است که متخصصین برای کاشت مو از آن بهره می‌گیرند و میزان موفقیت آن قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین بیماران متقاضی BHT باید از شرایط و معیارهای عمل، برای مثال TDI مناسب، به طور کامل برخوردار باشند. درمان در شرایط خاص به بیمارانی توصیه می‌شود که پیش از این کاشت مو انجام داده‌اند یا این که نتایج عمل‌های قبلی‌ آنها طبیعی نیست و بر روند زندگی‌شان اثر گذاشته است.

با توجه به نکته‌های گفته شده تمام متقاضیان روش BHT باید درباره مناسب بودن این عمل، شرایط و نتایج آن به تفصیل با متخصص کاشت مو مشورت کنند. در هر حال عمل باید توسط جراح مجرب کاشت مو انجام شود، چرا که کاشت مو به روش برداشت مو از بدن به تجربه، دانش و مهارت‌های جراح در انجام عمل بستگی دارد.

 

 

دیدگاه‌ها   

+4 #8 اکبر 1397-08-06 22:27
با سلام و احترام بنده در قسمتهای دست و پا و سینه موهای ضخیمی و با فولیکولهای با دو یا سه مو دارم خصوصا در ناحیه دستها که موهای خیلی محکمی دارم و با ریشه های ضخیم و محکم ولی تنها چیزی که هست اینه که موهای دستم بیشتر از 3 سانت بلند نمیشن و موهای پا و سنه ام نهایتا تا 5 سانت بلند میشن که البته ضخامت آنها به اندازه موهای دستم نیست موهای دستم بعد از کاشت آیا بلند میشوند مثلا تا 7 سانت بلند شن عالیه چون نمیدونم که جواب میده راضی شدم که از موی زیر گردنم کاشت بشه لطفا راهنماییی بفرمایید / با تشکر
نقل قول کردن
+15 #7 علی 1397-05-26 02:50
سلام خوبین اقای دکتر من بدن پر مویی دارم و از نظر مو تقریبا شبیه موی سرمه خواستم بپرسم در کلینیک شما کاشت از بدن انجام می شه ...و اینکه شما تا حالا این کاشت رو انجام دادین ...مرسی که وقت خودتون رو برام گذاشتین
نقل قول کردن
-2 #6 مدیریت 1396-04-25 15:43
به نقل از مریم رفیعی:
با سلام
درمانی برای بیمارانی که پوست ناحیه پشت و کنار سر آن‌ها سفت و غیرقابل انعطاف است وجود دارد که در طول زمان بتوان از همین ناحیه برای کاشت مو استفاده کرد تا برداشت مو از نواحی مختلف بدن انجام نگیرد؟

با دارو و اموزش ماساژ سر قبل عمل پوست سر نرم و قابل انعطاف می‌شود اما اين چيزي نيست كه بيمار خودش بتونه تشخيص بده و بايد پزشك ایشان را ويزيت كنه
نقل قول کردن
-2 #5 مدیریت 1396-04-25 15:36
به نقل از نازنین بیاتی:
سلام
تشخیص اینکه پیوند موی بدن روی سر جواب می‌دهد قبل از انجام کاشت مو امکان‌پذیر است؟

بله با بررسی سلامت گرفت‌ها و بسته به جنس آن‌ها
نقل قول کردن
+1 #4 نازنین بیاتی 1396-04-25 13:40
سلام
تشخیص اینکه پیوند موی بدن روی سر جواب می‌دهد قبل از انجام کاشت مو امکان‌پذیر است؟
نقل قول کردن
+1 #3 مریم رفیعی 1396-04-25 13:27
با سلام
درمانی برای بیمارانی که پوست ناحیه پشت و کنار سر آن‌ها سفت و غیرقابل انعطاف است وجود دارد که در طول زمان بتوان از همین ناحیه برای کاشت مو استفاده کرد تا برداشت مو از نواحی مختلف بدن انجام نگیرد؟
نقل قول کردن
+3 #2 مدیریت 1396-04-21 15:40
پیوند موی بدن به سر به‌تنهايي تصوير خوبي ایجاد نمی‌کند. به‌همین دلیل از تركيبی از موی بدن، ريش و موي شخص استفاده می‌شود که ميتواند نتیجه رضايت‌بخشی به همراه داشته باشد. از لینک گالری تصاویر، کاشت مو، کاشت سر آقایان می‌‌توانید نمونه‌های کاشت را ببینید. لازم به ذکر است که این بخش به‌طور مداوم به‌روز رسانی می‌شود. در کانال تلگرام ما نیز می‌توانید نمونه‌های بیشتر رو مشاهده کنید.
نقل قول کردن
+5 #1 نورمحمد فتحی 1396-01-03 23:16
با سلام در صورت امکان لطفا نمونه های پیوند موی بدن به سر را قبل و بعد از عمل برایم بفرستید. یا راهنمابی بفرماییید کجا میتوانم عگسهای نمونه کار را ببینم با تشکر فراوان
نقل قول کردن

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید