PRP

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (6 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

prp - کلینیک پوست و پیوند موی طبیعی بیمارستان گاندی

تازه‌ترین روش درمان غیر جراحی کم‌پشت شدن و ریزش مو، ترکیبی از فاکتورهای عامل رشد از جمله پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP و ماتریکس ACell است. این اجزای فعال برای تزریق‌های متعدد میکرو برای تحریک، تقویت و زنده کردن فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. متخصصان زیبایی و سلامت مو، معتقدند که این درمان مؤثر تزریقی توانایی بالقوه‌ای در میان بیماران واجد شرایطی دارد که از ریزش موی ژنتیکی و غیرارثی رنج می‌بردند.

تزریق پی.آر.پی و ACell چیست؟

با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت PRP‌ و ACell عامل‌های رشد را به پوست سر وارد می‌کند که توانایی فعال کردن فولیکول‌های موی ضعیف شده یا نازک را دارد و آن‌ها را به رشد مجدد تحریک می‌کند. برای ساخت PRP از خون خود بیمار استفاده می‌شود که در روز درمان خون گرفته می‌شود و با استفاده یک سانتریفیوژ مخصوص، پلاسمای آن جدا می‌شود. PRP متمرکز سپس با ماتریکس Acell ترکیب می‌شود. این ترکیبی از عوامل و پروتئین‌های رشدی است که سبب بازسازی سلولی و رشد مو می شود. PRP و ACell به شکل فعالی با هم واکنش‌نشان می‌دهند و فاکتورهای ضروری رشد لازم را به فولیکول‌های مو می‌رسانند و می‌توانند روند ریزش مو را در بسیاری از بیماران متوقف و معکوس کنند.

مزایای استفاده از PRP و تزریق ACell چیست؟

با اینکه روش تزریق PRP و ACell به نسبت روش درمانی جدیدی است، هر دوی این‌ها به صورت جداگانه مورد تایید FDA برای درمان زخم و روش‌های ترمیمی بوده است. با این حال، برای ترمیم مو، استفاده از ACell و PRP در واقع "نانوشته" به حساب می‌آید. درمان‌های نانوشته روش‌های درمانی هستند که پزشکان به صورت تجربیمورد استفاده قرار می‌دهند. نتایج اولیه بالینی نشان می‌دهد که درمان با PRP و ACell اغلب این مزایا را دارا است:

 • جلوگیری از ریزش مو
 • تقویت موهای ضعیف
 • تحریک رشد مو

افراد مناسب برای درمان PRP و ACell، مردان و زنانی هستند که با روش‌های غیرجراحی دیگری مثل پروپشیا (فیناستراید)، روگین (ماینوکسیدیل)، فرمولا 82ام یا لیزرتراپی برای ریزش مو تحت درمان هستند. علت هم این است که موقع استفاده از ACell و PRP بهتر است مو در بالاترین نقطه‌ی فاز رشد قرار داشته باشد. کسانی که در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند بیشترین نتیجه را از این درمان تزریقی می‌گیرند، و البته بیمارانی که جراحی پیوند مو داشته‌اند و نیاز به روش غیرجراحی موثری برای حفظ موهای غیر پیوندی خود دارند. این روش مخصوصاً برای زنانی که با ریزش موی کلی مواجهند هم مفید است. در نهایت بهتر است پس از مشورت با پزشک شیوه‌ی درمانی خود را انتخاب کنید و ببینید که آیا تزریق PRP و ACell می‌تواند برای الگوی ریزش موی شما مناسب باشد یا نه.

 تزریق PRP و ACell  چگونه انجام می شود؟

در روز تزریق ابتدا نمونه‌ای از خون‌تان گرفته می‌شود و داخل سانتریفوژ قرار داده می‌شود تا PRP از آن استخراج شود و سپس با ACell پودری ترکیب شود. در این مدت بی‌حسی موضعی به سرتاسر پوست تزریق می‌شود وقتی پوست سر کاملاً بی‌حس شد، پزشک PRP و ACell را به لایه‌ی زیرین پوستی جایی که بیشترین فایده را برای فولیکول‌ها داشته باشد، تزریق می‌کند. درمان به طور معمول حدود 90 دقیقه طول می‌کشد و معمولاً می‌توانید پس از جلسه‌ی درمان به سراغ کارهای روزمره‌تان بروید.

درنتیجه مزایای فوری این روش عبارتند از:

 • حداقل تهاجم و در کل قابل تحمل است
 • فرآیند بهبودی معمولاً سریع و آسان است
 • درمان حدود 90 دقیقه طول می‌کشد
 • بیشتر بیماران می‌توانند پس از درمان به کار یا فعالیت های روزمره بازگردند

آماده سازی PRP

خون بیمار داخل یک سیلندر ویژه قرار داده می‌شود و به پلاسما، گلبول‌های سفید حاوی پلاسما و گلبول قرمز تفکیک می‌شود. لایه‌های پلاسما و پلاکتی سلول‌های خون برداشته می‌شوند و دوباره سانتریفیوژ می‌شوند.
در نهایت یک مجموعه متمرکز از پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید در انتهای سیلندر ته‌نشین می‌شوند. پلاکت‌ها با مقدار اندکی پلاسما مخلوط می‌شود و سپس به سرنگ تزریق منتقل می‌شوند. سرنگ تزریقی در این مرحله حاوی پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است.

پس از تزریق PRP و ACell چه اتفاقی می افتد؟

وقتی تاثیر داروی بیحسی موضعی پس از درمان از بین می‌رود، ممکن است پوست سرتان تا حدود 48 ساعت دردناک باشد. روند بهبودی معمولاً سریع است، و پس از حدود چهار تا هشت ماه، بیماران شاهد نتیجه‌ی درمان خواهند بود. معمولاً بیماران پس از درمان موهای ضخیم‌تر و حجیم‌تری در مناطق درمان شده خواهند داشت. پزشک شما روند پیشرفت و تاثیر گذاری دارو را به دقت تحت نظر خواهد داشت تا برنامه‌ی درمانی مناسبی برای بهتر شدن نتیجه به شما پیشنهاد دهد. اثرات مثبت PRP و Acell بسته به الگوی ریزش موی شخص و میزان واکنش به درمان ممکن است از چند ماه تا چند سال باقی بماند و اگر نیاز به درمان مجدد وجود داشته باشد، پزشک این مسئله را با شما درمیان خواهد گذاشت.

کاربرد PRP برای پوست

پلاسمای غنی از پلاکت برای بهبود بافت و الاستین پوست، از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک‌ها نیز استفاده می‌شود. PRP به همان روش بهبود طبیعی بدن برای ترمیم و جوان سازی بافت عمل می‌کند. در این شیوه‌ی درمانی پلاکت‌‌های خون بیمار به ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شوند. PRP حاوی پروتئین‌های عامل رشد است که به بهبودی و جوان سازی کمک می کند. برای تشکیل کلاژن کافی این روش با میکرونیدلینگ همزمان انجام می‌شود.

PRP چه چیزهایی را درمان می‌کند؟

پلاسمای غنی از پلاکت برای این موارد مفید است:

 • خطوط ریز و چین و چروک‌ها
 • جای آکنه و بافت پوست
 • پوست خشک یا کدر
 • جای زخم عمل جراحی
 • تحریک تولید کلاژن
 • برای شفافیت پوست

PRP به چه جاهای تزریق می‌شود و چه عملکردی دارد؟

PRP می‌تواند به صورت، گردن، ناحیه‌ی چشم، پشت دست‌ها و پایین گردن تزریق شود. زانوها، بالای بازو و شکم هم از نواحی است که می‌توان PRP را به آن‌ها تزریق کرد. کل جلسه‌ی تزریق نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد. ابتدا ناحیه‌ی مورد نظر به صورت موضعی بی‌حس می‌شود. بعد مقدار کمی خون گرفته می‌شود و داخل سانتریفیوژ قرار داده می‌شود و در این دستگاه خون آنقدر می‌چرخد تا گلبول‌های قرمز از پلاسمای غنی از پلاکت جدا شود. پلاسما که غنی از سلول‌های بنیادی است، به نواحی مورد نظر تزریق می‌شود.

بعد از تزریق، پلاکت‌ها فاکتورهای رشد خود را آزاد می‌کنند. این فاکتورهای رشد سلول‌های فیبروبلاست را تحریک می‌کنند تا کلاژن بسازند، کلاژن پوست را ترمیم و جوان می‌کند.

چند جلسه درمان نیاز است؟

جوانسازی صورت با PRP در بیشتر موارد فقط نیاز به یک جلسه درمان دارد اما بهترین نتیجه را می‌توان از سه جلسه‌ی درمان با فواصل 6 تا 8 هفته‌ای گرفت و البته جلسات درمانی مراقبتی هر 12-9 ماه یک‌بار.

 آیا PRP عوارضی دارد؟

PRP روش درمانی کاملاً بی خطری است. چرا که از خون خود بیمار تزریق می‌شود و امکان واکنش آلرژیک وجود ندارد. تورم و قرمزی ناحیه‌ی تحت درمان طبیعی است. امکان دارد نواحی که تزریق انجام شده کمی حساس شود. کبودی در ناحیه مورد نظر هم ممکن است پیش بیاید اما بعد از بیست و چهار ساعت می‌توان با لوازم آرایش آن را پوشاند.

انتظارات و مراقبت‌های بعد از درمان PRP

امکان بروز کبودی و تورم وجود دارد اما در فاصله‌ی 4 تا 7 روز بعد از تزریق از بین می‌رود. محصولات مراقبتی خانگی زیادی برای دوران بهبودی پس از تزریق وجود دارد. کمپرس سرد می‌تواند تورم را کاهش دهد.

درمان‌های ترکیبی با PRP

PRP را می‌توان با محصولات دیگر مخصوص جوانسازی از جمله لایه‌بردارها، فیلرهای درمال، لیزر سطحی و میکرونیدلینگ ترکیب کرد تا بهترین نتیجه‌ی ممکن را گرفت. تاثیر PRP به مرور اگر با استفاده از محصولات مراقبت پوست همراه شود به بهترین شکل خود را آشکار خواهد کرد.

چه کسانی نمی‌توانند از PRP استفاده کنند؟

این روش درمانی برای کسانی که به اختلالات انعقاد خون و پلاکت مبتلا هستند توصیه نمی‌شود. اگر باردار هستید نباید از این روش‌های درمانی استفاده کنید. افراد سیگاری بهتر است برای تاثیرگذاری بیشتر این روش درمانی، سیگار را ترک کنند.

تاثیر این درمان چقدر باقی می‌ماند؟

تاثیرات PRP به دلیل اینکه ساختار پوست را مستقیما تغییر می‌دهند، طولانی مدت هستند. به خاطر داشته باشید که با بالا رفتن سن بهتر است درمان PRP را سالی یکبار تکرار کنید.

دیدگاه‌ها   

0 #10 مدیریت 1397-05-25 12:36
به نقل از مهدی:
سلام
شما RF Fractional هم انجام می دهید؟

ليزر RF در جوانسازي و از بين بردن اسكارها و لك هاي پوستي كاربرد دارد و در كلينيك ما با تشخيص پزشك انجام ميشود
نقل قول کردن
0 #9 مهدی 1397-01-26 20:04
سلام
شما RF Fractional هم انجام می دهید؟
نقل قول کردن
0 #8 مدیریت 1397-01-16 16:10
به نقل از علی صادقی:
من در ابتدای 34 سالگی هستم. مبتلا به بیماری صرع هستم. داروی رهاکین مصرف می کنم. آیا ممکن است بعد از استفاده از روش PRP به دلیل عوراض قرص مصرفی موهایم مجددا دچار ریزش بشوند؟

بعضی بیماریهای زمینه ای مثل استرس گاهاٌ بدون علت ناشناخته باعث ریزش مو در افراد میشود که ریزش موقت است و با درمان سرپایی برگشت پذیر میباشد. در افرادی که دچار ریزش با الگوی خاص بر اساس الگوی ژنتیکی میشوند این موارد وابسته به دارو نیست و بر اساس ژن وراثت رفتار خواهد کرد منتها منطقه ای که الگوی ریزش دارد بیشتر درگیر میشود. در برخی موارد برخی موارد بیماریها ریزش را تشدید میکند ولی عامل اصلی نیست.
نقل قول کردن
+2 #7 علی صادقی 1397-01-09 23:06
من در ابتدای 34 سالگی هستم. مبتلا به بیماری صرع هستم. داروی رهاکین مصرف می کنم. آیا ممکن است بعد از استفاده از روش PRP به دلیل عوراض قرص مصرفی موهایم مجددا دچار ریزش بشوند؟
نقل قول کردن
+1 #6 مدیریت 1396-05-03 11:24
به نقل از سحر رودکی:
سلام من روی صورتم جای جوش عمیق دارم که قبلا ۳ بار لیزر فراکشنال کردم ولی هنوز نیاز به درمان دارم از نظرشما برای ادامه لیزربهتره یا پی آرپی؟

براي حصول نتيجه بهتر و سريعتر معمولاً براي اين جور درمان‌ها ما روش‌هاي تركيبي رو پيشنهاد ميديم
نقل قول کردن
+1 #5 سحر رودکی 1396-05-01 16:36
سلام من روی صورتم جای جوش عمیق دارم که قبلا ۳ بار لیزر فراکشنال کردم ولی هنوز نیاز به درمان دارم از نظرشما برای ادامه لیزربهتره یا پی آرپی؟
نقل قول کردن
+2 #4 شیدا میری 1396-05-01 16:30
برای انجام پی آر پی PRP نیاز به انجام آزمایش یا تست خاصی دارم؟
نقل قول کردن
+6 #3 مجتبی زمانی 1396-05-01 16:26
نتیجه prpچه موقعی مشخص می‌شود؟
نقل قول کردن
+3 #2 سهیل رمضانلو 1396-05-01 16:23
با سلام
PRP روی کسی که قبلا عمل پیوند انجام داده تاثیری میذاره؟
نقل قول کردن
+9 #1 عامر 1396-05-01 16:20
برای کسی که به صورت ژنتیکی موی نازکی داره و بخواد از روش پی آر پی استفاده کنه، PRP تاثیری روی موهای نازکش داره؟
با تشکر
نقل قول کردن

كتابة مراجعة


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تهران - خیابان گاندی جنوبی - روبروی دکل شبکه 2 - نبش کوچه ترابنده - بیمارستان گاندی - ساختمان کلینیک های تخصصی - پلاک 130- طبقه 15
88653103 - 88653104 - 88661980 (9821+)
6804804 (98912+)

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید